חיפוי

לחיפוי תפקיד חשוב ביותר במחזור החיים התקין של הקרקע עליה הוא מונח. בין אם הוא נוצר באופן טבעי כתוצאה מנשירה של חלקי צמחים שקמלו ונבלו ובין שהונח על גבי הקרקע באופן מלאכותי. קיימים מספר סוגי חיפוי המתחלקים בצורה גסה לחיפויים אורגניים ולא אורגניים. תחילה נעמוד על היתרונת השונים של החיפוי:

שימור מבנה הקרקע – סחף נוצר כתוצאה מגשמים ורוחות הפוגעים בשכבה העליונה של הקרקע ומדללים אתה מחומר אורגני ומינרלים החיוניים לקיום המיקרואקלים בו חיים הצמחים. הקרקע מאבדת את היכולת להחזיק מים ואויר כאשר המבנה הגבישיפיזי שלה נשחק.

שמירה על תנאי גידול מושלמים – צמחים במצבם הטבעי גדלים בסביבה עשירה בצומח לסוגיו השונים ולאורך שנים נאסף מצע של חיפוי מסביב לצמח המאפשר לו אקלים גידול מושלם , לכן ננסה ליצר את אותם תנאים מסביב לצמח אותו שתלנו באופן מלאכותי.

הגנה על הקרקע משינויי טמפרטורה קיצוניים – שינויים הגורמים לקרקע להתרחב ולהתכווץ יוצרים בה סדקים המאפשרים אידוי של מים מעומק האדמה ושוחקים את המבנה הפיזי שלה.

מניעת קרינה ופגיעה בקרקע ובבעלי החיים בה – הקרינה פוגעת בבעלי החיים הגדלים בשכבה העליונה של הקרקע. קרינה חוזרת אף פוגעת בצמחים הגדלים עליה .

מזון למיקרואורגניזמים בשכבה העליונה של הקרקע – חיפוי אורגני לסוגיו השונים משמש מזון לבעלי החיים בשכבה העליונה של הקרקע ואף לצמחים הגדלים בה.

שמירה על הלחות והמים – חיפוי מונע אידוי של מים מהשכבה העליונה של הקרקע.

מניעה של גידול עשבי בר לא רצויים – חיפוי מגזם אורגני בגובה של מספר סנטימטרים ימנע גדילה של עשבים מסביב לצמחים.

שיפור מבנה האדמה והגדלת החומר האורגני – שכבות של חיפוי אורגני הנערמות זו על זו או המוצנעות אל תוך האדמה לאורך השנים משפרות את המבנה הפיזי של הקרקע.

מעודד צמיחה של שורשים ונוף עלים – הצמחייה גדלה בקצב גבוהה יותר כאשר סביבתה מחופה.

תורם לשיפור קליטת המינרלים ע"י שורשים.

מונע התרבות של גורמי מחלות ומזיקים שונים.

מונע הידוק פני הקרקע.

חסכון במי השקיה.

סוגי חיפוי

אורגני : גזם דק של דשא או חציר ( לא מומלץ להשתמש בנשורת של עצים למיניהם כיוון שהיא מפרישה חומרים מונעי גדילה הפוגמים בהתפתחותם של שורשים ) .

אנאורגני : יריעות פלסטיק.

מומלץ : יריעות שחורות הבולעות את הקרינה מהשמש .

מידע נוסף :

Un commentaire sur “חיפוי”

כתיבת תגובה