בוסתן עצי פרי

הצלחת גידול עצי פרי למינהם תלויה באופן גבוה בתנאי האקלים ובסוג הקרקע העומדים לרשותינו. את האקלים באזור בו אנו גרים אין ביכולתינו לשנות אך ניתן לייצר מגננות שונות באופן מלאכותי כדי להימנע מפגיעה של רוחות ותנאי קור או חום קיצוניים. באופן דומה ניתן לשפר את מבנה ואיכות האדמה במקומות נקודתיים בהם נרצה לשתול עץ חדש ובמקרים מסויימים ניתן אף לשתול כנה המתאימה למבנה הקרקע ועליה רוכב מזן אחר בו אנו מעוניינים.

הזנה של חומר מזון אורגני והשקיה מתאימה של העצים בשנות חיים הראשונות היא גורם חשוב להתפתחות והתבססות הזנים השונים ללא מחלות ומזיקים.

זנים שונים של עצי פרי דורשים חומרי הזנה שונים וכמויות השקיה שונות בשלבים הראשונים של התפתחותם. עבור כל עץ קיים דף מידע המתאר באופן ייחודי את חומרי ההזנה הכללים והייעודיים עבורו וכמו כן את כמויות המים בהם נשקה את העץ מעת לעת.

המידע המוצג כאן נאסף ממגדלי מטעים מקצועיים שונים (ומניסיוננו הקצר בבוסתן כ- 10 שנים). לכן כדי לזכור שכמויות ההשקיה וההזנה בחומר אורגני הן לגידולים תעשייתיים ברובן ומי שמעוניין בתפוקה יותר נמוכה בהתאם לתקציב יותר קטן יוכל להוריד ולשכלל אחוז מסוים מהחישובים הנתונים. (כפי שאני עושה מעת לעת).

הזנת חומר אורגני חשובה בעת שתילת העץ ובעונות הסתיו והאביב בשנים הראשונות להתפתחותו עד שהתבססו שורשיו בעומק והאדמה סביבו נהייתה תחוחה ומלאה חומר אורגני. סוגי חומרים אורגנים מומלצים להזנה כללית של עצים: קומפוסט, הומוס, חומר דשן אורגנים, קמח נוצות, זבל גואנו.

השקיה באופן כללי: עצים מקומיים ( תמר, תאנה, רימון, זית, גפן, תות ושקד) יכולים לגדול בתנאי בעל באופן סביר בשנים שהממוצע השנתי עומד על 500 ממ גשם, כאשר העץ בוגר. באופן כללי: כדי להשקות את העץ הנתון תחת שטח עלוותו עד להרווה של 15 הס"מ העליונים של האדמה ולחכות עד ש 10 הס"מ העליונים יתיבשו לפני ההשקיה הבאה.

חשוב ביותר לחפות את שטח האדמה מתחת לעלוות העץ בחומר אורגני : גזם דשא, עלים יבשים וכל גזם אחר . כדי למנוע אידוי מים מהשכבה העליונה של הקרקע. כל פעם שנוסיף דישון של קומפוסט או זבל אורגני אחר, נפזר אותו באופן אחיד סביב גזע העץ עד היקף עלוותו. באופן כזה שבזמן ההשקיה עם מתזים/ממטירים יחלחלו לאדמה כל חומרי הדישון למניהם.

רשימת עצים (חלקית) : זית, תאנה, רימון, גפן, שקד, פקאן, מנגו, תות, תמר, נקטרינה, משמש, שזיף, אפרסק, הדר, אנונה, גויאבה, אפרסמון, אבוקדו, פיטנגו, תפוח, אגס, שזיף .

הגנה בפני מזיקים / מחלות

אתרים שימושיים

מושגים

קישורים למשתלות בארץ

קישורים לקבוצות דיון נוספות

כתיבת תגובה