הכנת חלקה לגידול ירקות

בחירה של מקום בעל אדמה באיכות גבוהה, יכולת ניקוז טובה ונגישות קלה. בחורף, נקפיד על מקום בעל חשיפה לאור שמש של 6 שעות לפחות ושיפוע קל לניקוז מי הגשמים.

1. סימון ומדידה של הערוגות בחלקה שנבחרה . מומלץ, להגדיר ערוגות ברוחב של 150 ס"מ, כך שנוכל לחלק אותן לשלוש שורות שתילה באופן הבא: שורה ראשונה ירקות , שורה שנייה עשבי תבלין או פרחים ושורה שלישית ירקות. המרווח בין הערוגות צריך להיות רחב מספיק לגישה נוחה. אורכן של הערוגות יקבע לפי כמות הצמחים שאנו מתכננים לגדל.

2. השקיה של האזור המסומן

( להקלה על עיבוד האדמה בשלב הבא וזירוז נביטה של הזרעים השונים שמצויים באדמה )

3. פיזור קומפוסט, הומוס או חומרים משפרי מבנה אחרים על גבי החלקות אותן סימנו כערוגות עתידיות . זאת בכדי שבשלב הבא, יתערבבו החומרים באדמה ויחדרו לתוכה בזמן הפיכתה עם הקלשון. ( לדוגמה: שק של30 ליטר קומפוסט יספיק ל– 6 מ"ר קרקע או 1 ליטר הומוס יספיק ל– 3 מ”ר קרקע )

4. הפיכת השכבה העליונה של האדמה ( 20 ס"מ ) עם קלשון.

לצמצום כמות העשביה הלא רצויה במהלך עונת הגידול

מומלץ !!! לחזור על שלבים 2 עד 4 שוב לאחר מרווח זמן של שבועיים כדי שעשבי בר שונים שהתחילו לנבוט יקולטרו אל תוך האדמה. ורק אז להמשיך לשלב 5 .

המתנה של 4 שבועות נוספים, בהם תצמח אוכלוסיית המיקרואורגניזמים בקרקע תשפר אף יותר את תנאי הסביבה הראשונים בהם ינבטו הצמחים.

האדמה מעורבת בחומרים משפרי מיבנה (לאחר הפיכה ראשונה)

5. השקיה נוספת של האדמה ופירור ראשוני של הרגבים עם מעדר או קילשון.

6. טיוב האדמה (פעם שנייה) – פיזור קומפוסט, הומוס או חומרים משפרי מבנה אחרים .

(נפזר חומרים משפרי מבנה כפי שצוין בסעיף3 )

7. השקיה נוספת של האדמה ופירור משני של הרגבים עם מעדר או קילשון.

האדמה בסיום העיבוד והטיוב .

לקראת החורף, מומלץ להכין ערוגות מוגבהות כדי למנוע הצפה של שורשי הצמחים באדמות בהן הניקוז בעייתי.

ניתן לבנות מסגרת עץ בגובה 20 ס’’מ כבסיס לערוגה חדשה ולמלא אותה באדמת חמרה צהובה מעורבת בקומפוסט, במקומות בהם האדמה לא מאפשרת גידול מסיבות שונות.

8. פריסה של צנרת השקיה . בדיקת איכות ההשקיה ושטח הכיסוי של המערכת לאחר מרווחי זמן שונים . מומלץ להשתמש בצנרת בצבע חום בעלת מרווחי טפטוף של 30 ס"מ וספיקת מים של 2 ליטר בשעה.

9. שתילה או זריעה, בהתאם לתכנון.

10. חיפוי מגזם דשא יבש.

( שתילים אפשר לשתול דרך החיפוי וזרעים יש לזרוע חודש לפני שמחפים או עד שצמחו גבעולים עם 4 עלים לפחות )

כתיבת תגובה