גידולים משולבים

גידול משולב הוא מצב שבו גדלה קבוצה מעורבת של צמחים מזנים ומינים שונים. גידול משולב משפר באופן מידי את איכות הגידול של כל צמח בקבוצה כיוון ש: צמחים מסוימים מגנים על צמחים אחרים בעזרת ריחות שהם מייצרים, צמחים מושכים בעלי חיים הניזונים ממזיקים של צמחים הגדלים בקרבתם וצמחים מסוימים מזינים את האדמה במינרלים חיוניים לגדילה תקינה של צמחים אחרים.

שיטה זו שונה משיטת הגידול התעשייתית בה מגדלים סוג צמח אחד בכמות מרובה (לדוגמא: שדה תירס) . מקור הרעיון הוא במגמה להחזיר את האיזון הטבעי של אוכלוסיית הצמחים למצבה ההרמוני והמקורי לפי התערבות האדם . כפי שקיים, למעשה, באזורים בהם הטבע השופע במגוון צורות חיים טרם נחשף להתערבות אדם .

עקרונות לשילוב בין צמחים:

  • צמחים מסוימים פולטים ריחות המונעים בעלי חיים מקרבתם ובכך מגנים על צמחים אחרים הגדלים בסביבתם. ( אורגנו דוחה בריחו זבובים הפוגעים בכרוב )

  • צמחים מסוימים מושכים אליהם בעלי חיים הניזונים מבעלי חיים אחרים הפוגעים בגדילה של צמחים אחרים ובכך מגינים על צמחים הגדלים בקרבתם. (לדוגמא: אזוב מושך חיפושית משה רבינו הניזונה מכנימות הפוגעות בצמחים ממשפחת הכרובים )

  • צמחים בעלי פריחה מרובה וריחות המושכים חרקים מאביקים יועילו לצמחים בעלי פריחה מצומצמת . ( קוסמוס וכובע הנזיר מושכים אליהם דבורים בזמן הפריחה )

  • צמחים מסוימים מושכים אליהם בעלי חיים כפיתיון ובכך מגנים על גידולים בסביבתם. (תורמוס ימשוך אליו כנימות ויגן על צמחים הגדלים בקרבתו )

  • עצים יכולים להגן על גידולים שונים בפני רוחות וקרינת שמש גבוהה.

טבלאות לשילובי גדילה בין ירקות לירקות , ירקות תבלינים ופרחים ו תבלינים ומזיקים

מסמך PDF המכיל טבלאות שונות למעוניינים בשילוב גידולי ירקות עם תבלינים (צמחי מרפא) ופרחים: companion-planting.pdf

 

 

Un commentaire sur “גידולים משולבים”

  1. פינגבאק: גינה | Pearltrees

כתיבת תגובה