הומוס ותולעים אדומות

 

מהו הומוס ?

תוצר תהליכי פירוק של החומר האורגני המצוי בקרקע, המתבצע ע"י תהליכי פירוק כימיים ובעלי חיים כגון תולעים. ההומוס מכיל יסודות מזון חיוניים לצמחים כגון: K P N Fe Mn . בעל חומציות ניטרלית. מכיל אנזימים ובקטריות המועילים לקרקע . נקי מחיידקים מחוללי מחלות. חסר ריח. פריך. תצורתם של חומרי המזון המינרלים זמינה לצמחים באופן מידי, לתקופת זמן ארוכה. בעל יחס פחמן / חנקן מאוזן. החומר ברובו יציב, רוב תהליכי הפירוק בו הסתיימו.

 

למה ההומוס משמש ?

תוסף לקרקע בעלת איכות חומר אורגני ירודה, פוריות נמוכה ומבנה חסר.

הוספת ההומוס גורמת לשיפור המבנה הפיזיקלי של הקרקע, שיפור יכולת ספיחת המים, אוורור טוב יותר, גיבוש תלכידים באדמות חוליות, עידוד וגדילה של בעלי חיים מיקרוביים, מזרז את הצימוח הוגטטיבי בשלבים הראשונים של הצמח.

 

תולעים אדומות – וורמיקומפוסטיזציה (מאת: אשד נבו)

ובכן… וורמיקומפוסטציה (וורמי = תולעת, לטינית) הנה מחזור פסולת אורגנית באמצעות תולעי קומפוסט. זהו תהליך אשר בו תולעי הקומפוסט האדומות (Eisenia fetida) פועלות לצד מיקרואורגניזמים רבים בפירוק פסולת אורגנית.

באמצעות מיכל תולעים ביתי אנו יכולים למחזר את הפסולת האורגנית שלנו ולהחזיר את היסודות מהן היא מורכבת בחזרה לאדמה. באמצעות יישום השיטה, הפסולת האורגנית תסיים את דרכה לא כמפגע סביבתי, אלא תהפוך לחומר אורגני משובח ביותר כמזון ודשן אורגני לאדמה.

עם הזמן גיליתי שאין אמת אחת התולעים הן סתגלניות ולא בררניות באשר לבית הגידול שלהן, למרות הטמפרטורה המוצהרת הן שרדו אצלי את הקיץ (למעלה מ- 40 מעלות) ובימים אלה שורדים את הקור היורד מ- 10 מעלות.

לתמונות של תולעים אדומות המייצרות הומוס

קודם כל אספר כי שמי הוא אשד, תושב גן יבנה, בן 33 ונחשפתי לנושא לפני כשנה, תחילה מעט נגעלתי, אך לאחר שאשתי הביעה תמיכה, ולעסק הזה חשובה התמיכה המשפחתית, ולאחר מספר ימים נוספים – נדלקתי.

ברצוני לציין שיש המון מאמרים באינטרנט הן בעברית והן בלעז אודות התולעים ואני למעשה רכשתי באופן עצמאי את הידע שלי משם ולא ממקור מוסמך כלשהו, כמו כן הידע שלי נובע בחלקו הרב מניסוי וטעייה בעת הגידול.

אורן אברהם אסף וערך קטעי דיונים והפך אותם למאמר על גידול תולעים אדומות לייצור הומוס מקומפוסט (וחומר אורגני)

 

מקורות להספקת תולעים אדומות לקומפוסט:

1. רוני מתל אביב – טלפון  050-8465190.  רכישת התולעים כרוכה בתשלום מסוים.

2. אברם – בית ספר ויצ"ו נחלת יהודה טלפון 050-8765791. ניתן גם להביא קבוצות בתיאום לראות את תהליך ייצור ההומוס .

3. אשד מגן יבנה. מספק תולעים גם בדואר תמורת תשלום לא גבוה  054-6878818.

4. עודד משולם – קישור למידע נוסף , דואל

 

מידע נוסף מאתרים שונים ברשת: