עדכון לקראת האביב (מתן)

שלום חברים ירוקים – עדכון לקראת האביב

הטמפרטורות עולות, השמש מגביהה בשמים, היום מתארך והאביב מתחיל להיכנס לאזורנו. עכשיו גם הטבע מתעורר מתנומת החורף ואיתו כל מארג המזון. כולנו מרגישים את השינוי והמעבר מההתכנסות החורפית (הקצרה מדי לצערי), לתנועה ואנרגיה של פריחה עם החום המתגבר.

מזג אוויר:

גם השנה כמויות הגשם היו נמוכות מהרגיל, עובדה שאם מביטים בה ביושר מביאה אותנו למסקנה הברורה, שלמעשה אנו חיים בסוג של מדבר. ייתכן ויהיה עוד גל קור, אבל ניתן להתחיל להיערך לעונות החמות מבחינת הגינה. בחודשיים הבאים הטמפרטורות ואורך היום מאפשרים לנו להמשיך להינות מהשפע החורפי ולהתחיל לצמח את השפע הקיצי, שייתן פירותיו כחודשיים לאחר השתילה.  בימים שטופי השמש הנעימה של האביב זהו הזמן הטוב להכין את הגינה לקראת העונה החמה. ככל שנקדים כך נזכה לירקות קיץ מוקדמים יותר, ונחסוך עבודה קשה בימים החמים שעוד יבואו.

שתילות:

ירקות החורף שנשתלו בחורף מזדהים עם פרחי הבר ומתחילים לפרוח. רוב ירקות העלים מאבדים את טעמם העדין בשלב הפריחה והופכים מרירים וסיביים. זה הזמן להעביר אותם לערמת הקומפוסט (לחתוך בגובה האדמה ולהשאיר את השורש!) ולהכין במקומם אדמה לשתילה נוספת. המנוסים בינינו, שהמשיכו לשתול ירקות חורף גם בחודש האחרון, יוכלו להנות מהעלים הטריים בחודשיים הקרובים עד שגידולי הקיץ יחלו לתת פירות ואפילו גם בחפיפה איתם.

בשבועות הקרובים עדיין ניתן לשתול מחזור אחרון של שתילי עליי חורף , אשר יניב עד מאי. את ירקות העלים כדאי לשתול באזורים היותר מוצלים בגינת הירק ואם רוצים לשפר את מצבם בימים החמים כדאי להשקות בהמטרה, אפילו מספר פעמים ביום לשתי דקות. ממשפחת הכרובים – כרובית , וברוקולי כבר פחות כדאי לשתול כרוב וכלרבי עדיין אפשר. המשתלה עדיין מלאה ירקות חורף בשבועיים הקרובים, כדאי לנצל את ההזדמנות לפניי שידחקו מהמדף ע"י שפע ירקות הקיץ הבאים עלינו לטובה

בשבועות הקרובים ניתן להתחיל לשתול את ירקות הקיץ (החל מסוף השבוע שתילים ראשונים במשתלה)

להזכירכם: עגבניות, שרי, פלפלים, פלפלים חריפים, חצילים, מלפפונים, קישואים, אבטיחים, מלונים, דלעות, פקוס, שעועית ירוקה וצהובה, שעועית תאילנדית, לוביה, במיה, חמניות, תירס.

דגש מיוחד כדאי לתת על שתילה מוקדמת של מלפפונים (בעלי העונה הקצרה), על מנת להספיק לשתול עוד מחזור או שניים נוספים לאורך העונה. זריעת תירס יכולה להתבצע מעכשיו עד הקיץ, בהפרשים של שבועיים בין קבוצה לקבוצה, וכך לקבל תנובה רציפה לאורך זמן.

בתחום התבלינים הרב שנתיים, ניתן להתחיל בשתילות החל מהשבועות הקרובים ועד לתוך הקיץ: אורגנו, זעטר, זוטה, מרווה, שיבא, פיגם, למון גראס, לואיזה, רוזמרין, בזיליקום, נענע, מנטה, מליסה, לוונדר, גרניום לימוני ועוד.

עצים ושיחים: עכשיו עדיין זמן טוב לשתול נשירים כגון, רימונים, תאנים, אפרסקים, שזיפים, משמשים, נקטרינה, תפוחים, אגסים, שקדייה וגפן.     הדרים, זיתים, סוב-טרופיים ונוספים, יעדיפו להישאר במשתלה עוד חודש בכיף. פסיפלורה ופטל גם ישמחו להמתין מעט לימים חמים יותר.

קצת לסדר את העניינים בנושא השתילות (מה מתי):

בעיקרון אנחנו מחלקים את השנה לשתי עונות גידול, חורף וקיץ. את ירקות החורף ה"ירוקים" ניתן לשתול החל מאמצע ספטמבר ועד אמצע מרץ, ואת ירקות הקיץ "נותני הפרי" ניתן לשתול החל מאמצע מרץ ועד ספטמבר. בחודשים הראשונים של כל עונה אנו ממתינים לירקות העונה עד שיתנו פירותיהם ובינתיים נהנים מאחרוני הפרי של העונה הקודמת. בעונות המעבר יש לנו אפשרות ליהנות משתי העולמות, החוכמה היא לשתול בזמן.      לדוגמא בספטמבר נשתול חסות ראשונות, שיהיו מוכנות בסוף אוקטובר. בינתיים נוכל עדיין מעגבניות שנשתלו ביוני. ודוגמא עכשווית בשבועות הקרובים נשתול מלפפונים שיחלו לתת פרי בעוד חודשיים, במקביל נשתול שמיר (חורפי) במקום יותר מוצל אם אפשר. זאת כדי שעד שהמלפפון יגיע נוכל להמשיך ליהנות מהירוק של השמיר וחבריו הירוקים ואפילו בעונת המלפפונים נוכל להחמיץ אותם ביחד איתו או לעשות צזיקי יווני משובח או כל מעדן אחר.   בקיצור – זאת עונת השפע הכל גדל אז בואו נגדל.

אדמה:  חיפוי קרקע – צו השעה

בהכנת האדמה לשתילות האביב כדאי להקפיד במיוחד על הוספת כמות נדיבה של קומפוסט ותיחוח עמוק. שתילי הקיץ גדולים יותר ודורשים יותר מינראלים מהאדמה. הערוגות לא צריכות להיות גבוהות כמו אילו של החורף, מכיוון שהמים ניתנים באופן מדוד ויש פחות סכנה של הצפת בית השורשים, אך עדיין כדאי לערום מעט מטעמי נשימת השורש, ניקוז המים והסדר הטוב.

לקראת החום הגדול, מפאת הבצורת ובכלל כי זה טוב, מומלץ להניח חיפוי קרקע על הערוגות החדשות. ניתן להשתמש בחומרים טבעיים או סינטטיים.

במידה ומשתמשים בעלים יבשים, קש או חומר טבעי יבש אחר, כדאי לפצות את האדמה במנה עדינה של דישון חנקני. זאת מכיוון שהפירוק של החומר היבש מתחרה עם הצמח על החנקן ומפריע לו לצמוח. ניתן גם להכין את החיפוי כחודש לפניי השתילה ואז בזמן השתילה הקרקע כבר יותר מאוזנת. במידה ומשתמשים בחומר טבעי רטוב (ירוק) אין צורך להוסיף חנקן. חומרי חיפוי סינטטיים כגון פלריג או נילון עושים עבודה נהדרת אך כמובן פחות אקולוגים. במידה ונעשה שימוש בהם, כדאי להניח עליהם שכבה דקה של קש או עלים יבשים כדי למנוע התחממות יתר של הקרקע. מוזמנים למשתלה להסבר קצר ולעניין בנושא.

השקיה:

בשבועות הקרובים עדיין כדאי להשקות לפי הרגש ומעט. האדמה בד"כ רטובה בשכבות התחתונות והשתילים הרכים לא זקוקים לתוספת יום יומית גדולה. כמובן שכדאי לשים אצבע על הדופק ובימים חמים לתת תוספת יותר גדולה. עוד חודש כדאי כבר להכניס את המחשב (למי שיש) לפעולה ולאט לאט להעלות את הכמויות ע"פ גודל הצמחים.

הגידולים החורפיים, שממשיכים לתוך האביב, ישמחו להמטרה קצרה של שתי דקות.  בימים החמים אפילו כמה פעמים

הגידולים הקיציים יעדיפו עלים יבשים מעכשיו ועד בכלל. הרטבת העלים של גידולים אילו גורמת למחלות, פטריות ומזמנת מזיקים.

העונה במיוחד בואו נשתדל לגדל על מינימום השקיה שאפשר. עם מעט רגש ותשומת לב ניתן לצמצם את הכמויות באופן משמעותי ועדיין לא לפגוע באיכות הגידול ואולי אף להטיב עימו.

קומפוסט:

כאמור, האדמה לגידולים החדשים תשמח לתוספת נדיבה של קומפוסט.

עצים וצמחים רב שנתיים היו אמורים לקבל מנה שנתית בחורף. אם פספסתם, לפזר את הקומפוסט מתחת לטפטפות או למתזים, כדי שהמים ייקחו אותו לשורשים, ולפזר מעליו מעט חיפוי, כדי שלא יתייבש.

למכיני הקומפוסט צפויה תוספת חומר גלם נהדרת משאריות החורף ומקיצוץ עשבי הבר. לקראת החום כדאי להקפיד יותר על השקיית ערמת הקומפוסט או הקומפוסטר.

עשביה:

עשבי הבר עכשיו בשיאם והפריחה האביבית היא מרהיבה ומרגשת את הלב. עכשיו צריך להיות ערניים ולתפוס את הזמן הנכון לקציר העשבים.

מצד אחד הפריחה מהממת ולא הינו רוצים לחבל במופע היפה הזה. מצד שני אם ניתן לפרחים להפוך לזרעים, נקבל בשנה הבאה כמות כפולה ומכופלת. חשוב גם לזכור שעשביה גבוהה ויבשה היא בית חם ואוהב לנחשים, ונחשים זה טוב, אבל לא ליד הבית. בנוסף על כך כשהעשב מתחיל להתייבש, הרבה יותר קשה לקצור אותו.

אני ממליץ לקצור את העשב מייד לאחר שיא הפריחה.

את העשב הקצור ניתן:  להשאיר להתייבש ולהרקיב על האדמה ובכך ליצור חיפוי טבעי, להוסיף לערמת הקומפוסט, או להעביר בתור חיפוי לערוגות הקיץ המיועדות.

לנגועי ה"סאידה" וה"יבלית" (כמוני): בהצלחה בהתמודדות בקיץ. למי שלא נגוע: הרווחתם.

===============


מה במשתלה:

– מחזור אחרון של שתילי ירקות חורף למעט כרוביים (שבועיים אחרונים!!!)

– שתילי ירקות קיץ:

מלפפונים משלשה סוגים, עגבניות משלשה סוגים, עגבניות שרי משני סוגים, פלפל ירוק\אדום, פלפל כתום, פלפל חריף מחמישה סוגים, חצילים משלשה סוגים, חמניות משני סוגים, שעועית צהובה, שעועית ירוקה, שעועית תאילנדית, קישוא זוקיני, פקוס, דלעת, אבטיח, מלון והפתעות נוספות

– תבלינים: בזיליקום מארבעה סוגים, מרווה, למון גראס, נענע, מנטה, מליסה, תימין, פיגם הודי (רודה או רוטה), אורגנו בהמשך (כשיתחמם) גם רוזמרין, זוטה לבנה, לואיזה, לוונדר, שיבא ועוד.

– בהמשך העונה גם פטל "אוסנה" ופסיפלורה (כשיתחמם)

– קומפוסט אורגני מעולה בשקים רב פעמיים

– אדמת שתילה אורגנית לעציצים

– הומוס תולעים

– תערובת מיוחדת להנבטה (ערבוב אישי שלי), מגשים בגדלים שונים

– תכשירי הדברה טבעיים, ותוספי הזנה

עדכון שעות פתיחה:
ימי ג', ד', ה': 8:00 עד 17:00
ימי ו' : 8:00 עד 15:00

הסדנאות חוזרות!!!
סדנא מעשית ללימוד גידול ירקות אורגנים.
הסדנא  בעלת אופי ענייני ומטרתה לתת בסיס תיאורטי ומעשי בנושאים הקשורים לגידול הירקות.
הסדנא מתמקדת בנושא הקמת גינת הירק, משלב בחירת המיקום דרך הכנת האדמה, השקיה ועד השתילה.
הסדנא מיועדת למעוניינים ללמוד איך להתחיל, למגדלים המעוניינים להרחיב ולחדד, לגננים המעוניינים לפתח כיוון נוסף ובקיצור לכולם.

זמני הסדנאות הקרובות:
יום ו'               20.3.09               8:00 – 12:00
יום שבת           4.4.09             10:00 – 14:00
יום ו'             24.4.09                 8:00 – 12:00

פרטים בקובץ המצורף ובאתר
קבצים מצורפים ופעילויות נוספות

1. הזמנה לסדנא לגידול ירקות אורגנים בחצר הבית. במשתלת "ירוק" – בני ציון.
2. מפגש החלפת זרעים לעונת הקיץ בחווה האקולוגית במודיעין. פרטים בקישור:

http://www.groworganic.info/forum/viewtopic.php?f=3&t=992

3. קורס פרמה קלצ'ר עם אוריאנטציה עירונית בת"א ע"י יהונתן תפוחי ותמי צרי – מומלץ בחום בעיקר לידידיי מהעיר.

http://www.citytree.net/workshop/UrbanPerma

4. באביב צילמנו סידרה לערוץ בית + של הוט (ערוץ 40 בממיר). הסידרה נקראת "סודות הגן האורגני" והיא מציגה שבעה פרקים של 25 דקות. הסדרה מקיפה את רוב נושאי ההכנה והטיפול בגינת הירק, עצי פרי, צמחי תבלין ומרפא עם דגשים לגידול בבית ובגינה. יצא ממש יפה. למנויי הוט ניתן לראות את שעות ההקרנה בקישור הבא:

http://www.hot.net.il/HOT.aspx?docID=1150&FolderID=887&lang=he

למעוניינים לרכוש את הדיסק ניתן ליצור איתי קשר.

עד כאן להפעם.
חג פורים שמח
תהינו מהתותים, הארטישוק ומפריחות הנשירים. עוד כמה שבועות לא לשכוח להוציא את השום.
להתראות בקרוב
מתן

מתן       (הגנן)        פאיאנס
ירוק –     משתלה אורגנית
התלתן 10  בני ציון     60910
טלפון:             054-7244068
www.ecolution.co.il

2 Responses to עדכון לקראת האביב (מתן)

Comments are closed.