עדשה

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השם: עדשה תרבותית Lens esculenta, Moench . באנגלית - Lentil. 

תיאור בוטאני: שייכת למשפחת הקיטניות (Leguminosae) ולתת משפחת הפרפרנים (Papilionaceae Taub) . צמח נמוך, מערכת שורשים מסועפת בשכבת הקרקע העליונה, שורש שיפודי, התרמילים לרוב בעלי שני זרעים, צבע התרמילים צהוב ההופך חום או שחור בעת ההבשלה. צבעי הזרעים של המינים השונים: לבן, ורוד, חום, שחור, צהוב-ירוק, מנומר.

תוכן עניינים

היסטוריה

אחד הגידולים העתיקים מהתקופה הפרהיסטורית 4-5 אלפים שנה. הייתה נפוצה כצמח מזון אצל העברים (ספר בראשית) המצרים, היוונים והרומאים.

שימוש

מפאת עושרה בחלבונים, שומן ועמילנים (פחמימות) חשיבותה רבה ביותר כמזון לבני האדם.

אקלים, קרקע ומים

צמח יום ארוך, ישנן עדשים שמוצאן בארצות חמות ולכן הן עמידות לחום גבוהה ותנאי יובש בקרקע, לא כן העדשים שמקורן בארצות מזג אוויר ממוזג. הנביטה מתחילה ב- 4-5 מ"צ בקרקע. הנבטים עמידים בפני כפור, בתנאי שלחות האוויר אינה גדולה מידי. טמפרטורת גידול אופטימלית של עדשים היא 17-20 מ"צ. טמפרטורת התפתחות תרמילי עדשים היא 30 מ"צ. העדש סובל מרוחות יבשות חזקות בזמן הפריחה. רטיבות קרקע גבוהה חיונית רק בזמן הנביטה. הקרקע צריכה להיות פוריה, תחוחה, מנוקזת ולא כבדה במיוחד. להתפתחות טובה, יש להימצא בקרקע שעורים מספיקים של סידן, זרחן ואשלגן. לאחר הזריעה, יש לעשב את צמחי הבקיה שנבטו כיוון שזרעי הבקיה הדומים בצורתם לזרעי העדשה ואינם ניתנים להפרדה בזמן הזרעיה (במקרים מסוימים). יש לזרוע לפני הגשמים בחודשים אוקטובר-נובמבר. באזורים הקרים זורעים באביב לאסיף בחודש אוגוסט. מרווחי זריעה בין שורות 12-15 ס"מ.

איסוף והבשלה

ההבשלה אינה אחידה, סימן להבשלה הוא הצהבת העלים ויובש התרמילים. יש לאסוף בבוקר או בערב מחשש לשפיכת הגרגירים מהתרמילים.

צמח העדשה זרעי עדשים
http://www.foodmuseum.com/images/lentil1.jpg http://www.foodsubs.com/Photos/lentilsgroup.jpg

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים