סילקה

מתוך organicwiki
גרסה מתאריך 07:49, 1 במאי 2007 מאת נדב קבלרציק (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סילקה - עברית , Chard \ Swiss Chard - אנגלית , Mangold - גרמנית

תוכן עניינים

מידע בוטאני

הסילקה שייכת למשפחת הסלקיים Beta vlgaris L.var. cicla . קיים דימיון לצמח הסלק אולם צורת העלים שונה ואין הוא יוצר אשרוש (שורש אכיל). העלים ירוקים, בהירים, בשריים וגדולים. הפטוטרת עבה ורחבה בעלת צבע לבן-צהוב. העלה זקוף ומגיע ל- 50 ס"מ. ישנם זנים בעלי עלים חלקים וישנם בעלי עלים מסולסלים ומקומטים.

גידול למאכל

יתרונה של הסילקה הוא יכולת גידולה בעונות החמות (בנוסף לגדילה בעונות הקרות). ערכה המזין גדול יותר מזה של הסלק. מדשנים את הסילקה בדשן ראש לאחר כל קציר. צמח הסילקה יהנה ממרווח גדילה ברדיוס של 30 ס"מ סביבו. משך הזמן בין זריעה לקציר 50-60 יום. מומלץ לזרוע באביב ובסתיו. צמח הסילקה יחזיק מעמד שנה שלמה מזריעת אביב עד פריחת אביב בשנה הבאה.

שמירת זרעים

צמחי הסילקה למינהם יצליבו ויפרו אחד את השני כאשר הם גדלים צמודים. לכן יש להקפיד על מרחק של 800 מ' בין הזנים השונים. ההפריה מתבצעת ע"י הרוח. סלק יצליב הפריה עם סילקה! . כאשר מגדלים סילקה לזרעים יש להקפיד שלא להשתמש (לקטוף) בעלים למאכל לאחר שהחל הצמח לייצר גזע מוקשח הגדל לגובה ומתעצה. כאשר זורעים בסתיו ניתן לקבל זרעים באביב שבאה אחריו. את הזרעים שהתייבשו על הענפים יש לאסוף לפני שהם מתחילים ליפול. מומלץ לייבש ולנפות את הזרעים בשמש למספר שבועות לפני האחסון בקופסא אטומה לאור ולחות. את הקופסא נאחסון במקום מוצל ויבש. הזרעים יכולים להחזיק מעמד בין 3-5 שנים בתנאים מתאימים.

כאשר מגדלים סילקה בשיטה של גידול משולב

מומלץ לשתול סילקה בצמוד ל: כרוב, גזר, מלפפון, קולורבי, חסה, בצל, צנון.
יש להימנע מגידול סילקה בצמוד ל: תפוח אדמה, כרישה.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים