מלפפון

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עברית- מלפפון, אנגלית- Cucumber

http://www.groworganic.info/gallery/harvesting/thumbs/IMG_1888.JPG.jpg

לחצו להגדלה

חומציות האדמה : 5.5 עד 6.5 pH יש לזרוע בערוגות כשבוע או שבועיים לאחר הקרה האחרונה של האביב.

להטמין באדמה 2-3 זרעים כל 25-50 ס"מ לאורך הערוגה. מעל הארוגה נכין רשת הדליה, אליה נכוון את הצמחים כאשר יגדלו. (למניעת מזיקים ומחלות קרקע בפרי, ואיוורור של העלים למניעת מחלות ופטריות עלים) לאחר שנבטו השתילים, כדי לדלל את הצמחים לאחד כל 40 ס"מ (בערך).

קטיפת המלפפון מתבצעת בשלבי הגידול הראשונים שלו לפני שתפח והצהיב. קטיפה של מלפפונים מעודדת את הצמח ליצר פרחים ומלפפונים חדשים. (ומקלה על הצמח באופן כללי)

הצמח אוהב שמש מלאה ומים רבים. אין להשקות על העלים (יגרום לפטריות ומחלות) יש להשקות בטפטפות או תחת לעלווה כאשר הצמח מתחיל לנבול ממחלת עלים יש להרחיקו משאר הצמחים ולא להעביר אותו לערמת הקומפוסט.

מזיקים ומחלות


עם החום הגדול מגיעות הפטריות הקמחוניות לדלועים (מלפפון, דלעת, קישואים ומלונים). ניתן לטפל באמצעות ריסוס העלים בתמיסת מים עם סודה לשתיה – חצי כפית בליטר. לרסס היטב את העלים מכל הכיוונים, למעלה ולמטה. יש לחזור על הפעולה אחת לשבוע ולהמשיך גם שבועיים אחרי היעלמות הפטרייה. יש גם תכשיר אורגני מעולה בשם "טימורקס". את הטיפול כדאי לעשות מוקדם בבוקר או לפנות ערב. (מאת מתן פאיאנס)

שמירת זרעים

יש להפריד זנים שונים במרחק של 800מ' כדי למנוע הפרייה הדדית (מקצוענים יכולים לגדל זנים שונים צמודים בשיטה של הפריה מבוקרת ידנית)

לצמח המלפפון פרחים זכרים ונקביים. את הפרחים הנקביים ניתן לזהות לפי המלפפון הקטן המצוי מתחת לפרח. ראשית פורחים הפרחים הנקביים, אחר כך הנקביים והזכריים במקביל ולבסוף הזכריים. הפריה פתוחה ע"י חרקים מתבצעת כאשר הפרחים הזכריים והנקביים פורחים במקביל (על אותו צמח או צמחים שונים מאותו זן) כאשר היום מתקצר ייצר צמח המלפפון פרחים נקביים רבים יותר. פירות (מלפפונים) שהחלו לגדול יכולים לנבול וליפול כאשר מזג האויר שרבי או בזמן של גלי חום כבדים.

כדי לשמור על מגוון התכונות הגנטיות של הזן ולא לדלל את בנק התכונות שלו יש לשמור זרעים (מלפפונים) מ- 6 צמחים שונים ולערבב אותם לפני שתילת המחזור הבא (בשנה הבאה)

מלפפונים שגודלו לזרעים אי אפשר לאכול :-( . יש לחקות לפחות 5 שבועות לאחר זמן הקטיפה הרגיל של המלפפון עד ששנה את צבעו לצהוב והגיע למימדים גדולים. לאחר הקטיפה, מומלץ לחקות מספר שבועות נוספים כדי שהמלפפון יעבור "הבשלה" נוספת לפני שנחלץ ממנו את הזרעים (במקום מוצל ויבש).

חילוץ הזרעים מהמלפפון יתבצע בעזרת חיתוח אורכי וגרוד הזרעים לתוכך כלי בעזרת כף. יש להשאיר את הזרעים בכלי ל- 3 - 4 ימים . פטריה תתפתח עליהם, אשר תעכל את הציפוי המקיף את הזרעים. את הפטריה עם הזרעים הלא מוצלחים ניתן לשטוף במים ולייבש את הזרעים הנותרים על נייר סופג עד שהתקשו. את הזרעים היבשים יש לאחסן במיכל יבש סגור וללא אור שמש.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים