מלון

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עברית- מלון, אנגלית- Melon ,בוטאני- Cucumis melo


גידול באדמה ברמת חומציות 6-7 pH. את הזרעים ניתן לזרוע מיד לאחר הקרה האחרונה של תחילת האביב (סוף החורף,מן הסתם). לנביטה מוצלחת וקלה - יש לחכות עד שטמפרטורת האדמה תתחמם מעט (מהחורף האחרון). יש לזרוע את הזרעים כ- 1-2 מטר אחד מהשני (הצמח הבוגר, גדול ומתפשט!) ובעומק של 3 ס"מ (בערך).

מאוד מומלץ לכסות את האדמה (באזור השתיל) בחיפוי לאחר שנבט שתיל המלון הצעיר. וכהכנה לזריעה יש לטייב את האדמה עם קומפוסט (ואמצעי טיוב אחרים, אם אפשר) המלונים אוהבים מזון אורגני רב בזמן הגידול!.

בזמן הגידול המלון אוהב כמויות מים גדולות. מומלץ על השקיה בטפטפות כדי שלא להרטיב את העלווה הרגישה למחלות ופטריות עלים למינהן. המלון גדל בשמש מלאה. ניתן לכסות את השתילים הצעירים במנהרות של רשתות ביולוגיות למניעה של מזיקים (חרקים) אך חשוב לפתוח את הכיסוי כאשר מתחילים להופיעה פרחים (כדי שתוכל להתבצע האבקה)

שמירת זרעים

המלון מחולק לשבע זנים עיקריים :

  • Indorus: honeydew, crenshaw, casaba
  • Conomon: Asian, pickling melons
  • Dundaim: pocket melon
  • Cantalupensis: true cantelopes (without netted skin)
  • Flexuosus: Armenian cucumbers
  • Reticulatus: Persian melons, muskmelons with netted skin and orange flesh
  • Chito: orange melon, garden lemon melon

מלון לא יבצע הכלאה עם אבטיח (Citrullus vulgaris)! אין חשש לזרוע אותם אחד ליד השני :-) אולם עם פאקוס (דמוי מלפפון ירוק בהיר שעיר הנאכל על קליפתו ונפוץ בקרב ערבי ישראל) תתרחש הכלאה. כדי לשמור על טוהר הזן כאשר מגדלים יותר מזן אחד בגינה, יש להרחיק את הזנים אחד מהשני לפחות כ- 800מ' למנוע הפריה הדדית (מקצוענים יכולים לגדל זנים שונים צמודים בשיטה של הפריה מבוקרת ידנית)

לצמח המלון פרחים זכרים ונקביים. את הפרחים הנקביים ניתן לזהות לפי המלון הקטן המצוי מתחת לפרח. ראשית פורחים הפרחים הנקביים, אחר כך הנקביים והזכריים במקביל ולבסוף הזכריים. הפריה פתוחה ע"י חרקים מתבצעת כאשר הפרחים הזכריים והנקביים פורחים במקביל (על אותו צמח או צמחים שונים מאותו זן)

אין בעיה של דילול המטען הגנטי בין דור לדור. כך שניתן לשמור זרעים מצמח אחד בלבד. כאשר המלון בשל לאכילה הוא גם בשל לשמירת הזרעים שבו. את הזרעים שחילצנו מהמלון (לאחר שנהננו ממנו) יש לשטוף במים ולייבש. לאחר מכן לאחסן בקופסא אטומה לאור ויבשה המונחת במקום מוצל.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים