כרוב

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

גידול לאכילה

הכרוב יהנה ויגדל בהצלחה באדמה בעלת דרגת חומציות של 6.5 pH . ניתן להנביט זרעים במנבטה מחוממת (מכוסה בפלסטיק) או בבית כחודשיים לפני סוף החורף, לגידול כרוב באביב. ובאופן דומה ניתן להנביט זרעי כרוב במנבטה מוצלת לקראת סוף הקייץ לגידול כרוב בסתיו. את השתילים ניתן להעביר לערוגות לאחר חודש וחצי מאז נבטו.

עצה שימושית: גבעולים מעוצים אינם טעימים לערצבים וכך לא נאכלים על-ידם! לכן, חכו עם השתילים במנבטה עד שהתעצו

העברה מאוחרת של השתילים מהמנבטה לערוגות תמנע התפתחות יפה של ראש הכרוב. הכרוב נהנה מזבל אורגני מרובה - קומפוסט / הומוס / זבל סוסים מיובש. יש לדלל את השתילים למרחק של 30 ס"מ אחד מהשני כדי לאפשר מרחב גדילה עתידי לכרוב.

הכרוב האדום יקבל עלים בצבע אדום כהה באדמה בעלת דרגת pH חומצית וצבע כחול כאשר דרגת ה- pH בסיסית. הכרוב האדום - Brassica oleracea var. capitata f. rubra - יגדל מתחילת האביב עד סוף הסתיו. לכרוב האדום מרכיבים כימים המשנים את צבעם של העלים בהתאם לרמת ה- pH ולכן ניתן להכין ממנו מדיד pH ביתי.

זמני זריעה ושתילה

זן הכרוב הירוק - קופנהגן עגול יזרע בזריעת סתיו או אביב מוקדמות כיוון שמשך גידולו ארוך - 120 יום עד הבשלה לאסיף/קטיפה. לזן בראונשוויג פחוס וגדול נדרשים 100-120 ימים לגדילה כאשר שותלים אותו בין החודשים אוגוסט עד אוקטובר וקוטפים אותו בסוף הסתיו או תחילת החורף. כרוב ניצנים (Brussels sprouts) שותלים בספטמבר ומשך הגדילה שלו 150 ימים עד שניתן לקטוף ניצנים של כרובים הגדלים בין הגזע הראשי לענפים של העלים.

http://groworganic.info/wordpress/gallery/vegetables/thumbs/thumbs_img_9813.jpg http://groworganic.info/wordpress/gallery/vegetables/thumbs/thumbs_IMG_3471.JPG http://groworganic.info/wordpress/gallery/vegetables/thumbs/thumbs_IMG_3470.JPG http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_IMG_3329.JPG

גידול לשמירת זרעים

כל הזנים השונים של משפחת הכרוביים יפרו אחד את השני עם יגדלו זה בקרב זה! לכן, אם רוצים לשמור על טוהר של זן מסויים יש להקפיד על מרחק של 450 מ' בין הזנים השונים או לשתול בזמנים שונים או לסגור במבנה כל שהוא את אזור הגידול של הזן המוגן.

עצה: בגינות קטנות ניתן לכסות את הצמח המסויים בכלוב בזמן הפריחה ולהעביר את הכלוב לצמח מאותו מין
אך מזן שונה ביום למחרת וכך להקפיד על העברת הכלוב בין הזנים השונים עד סוף הפריחה.

יש להקפיד על מרחק (סביבת גדילה) בין הצמחים כאשר מגדלים זן מסויים לזרעים. לצמח פרחים מושלים שאינם יכולים לבצע הפריה עצמית. דבורים מפרות את פרחי הכרוב. יש לשמור זרעים מ-6 צמחים שונים על מנת שלא לדלל את החוזק הגנטי של הזן. כאשר שומרים זרעים מכרוב, אין קוטפים את עליו למאכל. יש לחכות עד שאחרוני תרמילי הצמח התייבשו לפני שנאסוף מהם את הזרעים. (זרעים שנאספו מצמח בעל תרמילים ירוקים שהוצא מהקרקע והתייבש לאחר מכן, לא יגדלו לצמחים איכותיים!) את תרמילי הזרעים היבשים ניתן למולל בידים אל תוך קערה, לנפות בעזרת רוח קלה ולשמור בקופסא יבשה ואטומה לאויר ואור לשלוש שנים (רצוי לבדוק את מצב הזרעים מדי פעם)

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים