חסה

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חסה - עברית, Lactuca sativa - לאטינית, Lettuce - אנגלית, Salat - רוסית.

תוכן עניינים

היסטוריה

לחסה שני מקורות גידול ידועים: אסיה הקטנה - קווקאז, ואזור אגן הים התיכון. החסה גדלה בימי קדם בארץ ישראל, מצרים, רומא ויוון. ידוע על גידול חסה בסין בסביבות המאה ה- 5 לספירה.

תיאור בוטאני

שייכת למשפחת המורכבים - Compositae. את החסה ניתן לחלק לארבע קבוצות: חסה גבעול, חסה עלים, חסה רומית (ערבית) וחסה ראש. פרחי החסה הם מורכבים טיפוסיים. ההפריה היא לרוב עצמית. הפרחים נפתחים לחצי שעה עד שעתים ולכן נוצר מצב של הפריה לא אחידה המתמשכת מספר שבועות עד שנוצרים זרעים באופן מלא בכל התפרחת. הקולס הוא החלק העל קרקעי של החסה - מורכב מעלים וגבעול קטן. הקולס הוא החלק האכיל של החסה, המכונה גם ראש. שורש החסה שיפודי ומהיר צמיחה. השורש הראשי מרבה להוציא שורשונים בשכבת הקרקע העליונה (70 ס"מ) ולכן יש להימנע מקילטור עמוק מסביב לצמח.

http://groworganic.info/gallery/harvesting/thumbs/lettuce%20001.jpg.jpg

תנאי גידול

החסה ביסודה היא צמח חד שנתי. קולס החסה הופך גס ומריר מחמת נדידת הפחממות בזמן היווצרות התפרחת. לכן יש להימנע משתילה של זנים הממהרים להפריג בסוף האביב ובמהלך הקיץ. חסה רגישה ליום ארוך ומזג אויר חם ולכן תפרח בתנאים אילו. בארץ גדלים מספר זנים המתאימים לזריעה וגדילה בתאריכים שונים (בהתאם לעונה והאקלים, כמובן!) למשל: נזרע חסה מזן רומית ירוקה ושבועיים אחריה רומית צהובה ושבועיים אחריה ארפוריטית... על מנת לקבל קולס איכותי ולהימנע מהפרגה מהירה. לפיכך, עונות הזריעה העיקריות של החסה הן סתיו ואביב. ספטמבר - אוקטובר בסתיו וינואר - פברואר באביב (במנבטות מכוסות). סוג הקרקע המועדף לגידול הוא אדמה בינונית - כבדה בגידולי סתיו ואביב. ואדמה קלה בגידול חורף. החסה נהנת מדישון אורגני חנקני. השקיה נהוג לתת בהמטרה ובספיקה נמוכה. כדי לשמור על לחות באזור הקולס ולמנוע הפרגה. זרעים של חסה נובטים בתנאי לחות / רטיבות והארה מתאימה. לכן בזריעה סתיו, מומלץ להרטיב את הזרעים עד שתפחו וספחו מים וגם לחסוף אותם לאור על מנת שיתחיל תהליך הנביטה (אם נזרע אותם באדמה, קיים סיכוי של אי נביטה בחלק מהזרעים הדורשים אור בנוסף לרטיבות בקרקע).

מחלות

קיימים זנים עמידים למחלות ווירוסים שונים המועברים ע"י כנימות ודרך זרעים נגועים.

איסוף ואיחסון

יש לאסוף את ראש החסה לפני תחילת הפריחה. לאחר קטיפת ראש החסה יש לאחסנו בטמפ' הקרובה לאפס מ"צ.

כאשר מגדלים כרובית בשיטה של גידול משולב

מומלץ לשתול כרובית בצמוד ל: סלק, כרוב, גזר, כרובית, שעועית, תירס, מלפפון, קולורבי, כרישה, מלון, בצל, אפונה, צנון, קישוא, תות-שדה, עגבניה.
לא לשתול כרובית בצמוד ל: פטרוזיליה, סלרי.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים