חוסרים מינרליים בצמחים

מתוך organicwiki
גרסה מתאריך 13:44, 18 בינואר 2008 מאת נדב קבלרציק (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

עקרונות פיסיולוגיים של דישון

תפקידו של דישון חקלאי (התערבות יזומה במאזן המינרלים הזמינים לצמח באדמה) הוא להוסיף מינרלים מסויימים לפי סוג הצמחים העתידים לגדול או להחסיר עודף של מנרלים אחר היכול להוציא את שיווי המשקל המינרלי באדמה, לפגוע ביכולת הצמח ליזון בצורה תקינה ולשבש את מארג בעלי החיים הזעירים המצויים בשכבה העליונה של האדמה האחרים על תהליכים רבים ביניהם פרוק תרכובות למינרלים הזמינים לצמח כמזון.

הצמח יכול לקלוט את המינרלים (מזון) לאחר שאילו התמוססו בנוזלים המצויים בקרקע. בשנים האחרונות נתגלתה האפשרות להזין את הצמח גם דרך חלקיו האחרים עלים, גבעולים וגזע. כתוצאה מכך נוצרו תכשירי דשן נוזליים אותם ניתן לרסס על חלקיו העליונים של הצמח (בשעות הקרירות של היממה) במטרה להזין אותו במצב של חוסר מיוחד.

מאוד חשוב לשמור על יחס המלחים בין חומרי הדישון ומערכת ההזנה הפנימית של הצמח כדי שלא לגרום לזליגה של חומרים (מינרלים) חיוניים מהצמח לסביבה (קרקע) ובכך ליצור מחסור במקום השלמה של חוסרים.

למרות המחקר הרב בעשורים האחרונים (מאז שהחל השימוש בדשנים למינהם) חסרה עדיין יכולת אמיתי להבין בצורה ברורה המדוייקת מהם החוסרים של הצמח, מהם הצרכים (תזונה) הנכונים של הצמח לאורך זמן, בדיוק. באופן מאוד כללי לחוקרי יש מושג מה אמורים צמחים לאכול (תזונה מינרלית) אך חשוב לזכור שהטבע מורכב ועדין ולכן יכולת הדיוק בהבחנת החוסרים או הצרכים המינרלים של הצמחים השונים מוגבלת בהגדרתה.

סימני מחסור של היסודות המינרליים בצמחים

http://groworganic.info/wordpress/gallery/diseasestrees/thumbs/thumbs_IMG_4201.JPG http://groworganic.info/wordpress/gallery/diseasestrees/thumbs/thumbs_IMG_6782.JPG http://groworganic.info/wordpress/gallery/diseasestrees/thumbs/thumbs_IMG_4209.JPG

חנקן

הצמיחה נחלשת. העלים קטנים, צבעם ירוק צהוב. דהיית הצבע, מתחילה בעלים המבוגרים, מלווה לעיתים בהיווצרות מוגברת של אנתוציאן. הגבעולים דקים מעוצים וחיוורים בדומה לעלים. מערכת השורשים בלתי מפותחת. הפירות קטנים.

זרחן

צמיחה איטית. הצמחים על פי רוב ננסיים. צבע העלים ירוק כהה, נוטה לכחול עם כתמים חומים. לעיתים קרובות היוצרות מוגברת של אנתוציאן. הגבעולים דקים, ארוכים ומעוצים. התפתחות מערכת השורשים מתעכבת. הפירות קטנים ומבשילים לאט.

גפרית

הצמיחה נחלשת. העלים מאבדים את צבעם הירוק (כלורוזה), בעיקר ליד העורקים (של העלה). הגבעולים דקים ומאורכים, לפעמים מעוצים. הפירות קטנים קליפתם עבה וצבעם בהיר.

סידן

הצמיחה נחלשת. הצמח מעוצה וגבעוליו קשים. העלים קשים וצבעם צהבהב, עם כתמים חומים. קדקודי הצמיחה והאזורים המריסטמטיים מתנוונים ומתים. סימני המחסור מתגלים תחילה בחלקים הצעירים של הצמח. מערכת השורשים קטנה, אך מסועפת מאוד. הפירות לא מתפתחים.

אשלגן

הצמיחה נחלשת מאוד והצמח מתיבש. העלים בצבע ירוק-חיוור או צהבהב עם כתמים חומים בין העורקים. הקצוות והשוליים של העלים נראים כחרוכים. הגבעולים והשורשים דקים. על-פי-רוב אין הזרעים מתפתחים.

מגנזיום

סימני מחסור שונים בעלים המבוגרים של מיני צמחים שונים. התפתחות כלורוזה נקודה. העורקים נשארים ירוקים. התפתחות מערכת השורשים נחלשת. הסתעפויותיהם מתמעטות.

ברזל

כלורוזה של כל החלקים העל-קרקעיים. העלים המבוגרים נקודים. הכלורוזה מופיעה תחילה בכל העלים הצעירים. אזורים נקרוטיים רבים.

מנגן

הכלורוזה מתחילה בעלים הצעירים, ואחר-כך עוברת למבוגרים. החלקים העליונים של הצמח צהובים והתחתונים ירוקים. העורקים נשארים ירוקים, אך כל שטח העלה נעשה צהוב. הגבעולים לעיתים מעוצים בצבע צהוב-ירוק.

נחושת

הצמיחה חלשה. העלים קטנים מהרגיל וצבעם ירוק-כחול. שולי העלים נגללים ומופיעים אזורים נקרוטיים.

מוליבדן

הגבעול והצמח כולו מתנוונים ובהדרגה מתים. העלים דוהים, נכמשים ובהדרגה נגללים.

אבץ

הצמיחה חלשה. הענפים קצרים והעלים קטנים, מתפתחים בצורות שושונה בקצה הגבעול. הכלורוזה מתחילה בין העורקים ואילו האזור הסמוך להם נשאר כהה.

בור

צמיחה נחלשת. העלים ארוכים ובעלי כתמים חומים. קדקודי הצמיחה משחירים ומתים. הגבעולים ופטוטרות העלים נשברים. התפתחות מערכת השורשים נחלשת. השורשים קצרים ועבים, לפעמים חומים. הפירות - צורתם בלתי תקינה ואינם ראויים למאכל.מתוך האינציקלופדיה החקלאית. כרך בוטניקה. עמודים 370-371. פיסיולוגיה של הצמח.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים