זבוב הים התיכון

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

תאור

הגנה

מידע נוסף

הדברת זבוב הים התיכון בפירות

(המאמר עבר עריכה, נשארו בו ההמלצות המתאימות לגידול אורגני) משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שירות ההדרכה והמקצוע,האגף להגה"צ (אפריל 2004) מאת: ד"ר מרים זילברשטיין (ממרי"ת הגה"צ מטעים)

הדברה יעילה של זבוב הים התיכון מותנית בפיקוח מתמיד החל משלב של שבירת צבע ו/או 5 שבועות לפני קטיף. הפיקוח חייב להעשות ע"י מלכודות לניטור ("טרי מדלור" או מלכודות "ביולור"). כמו כן יש ללוות את המטע בניטור קפדני בפירות. טיפולי ההדברה מבוססים על טיפול פיתיון או שימוש במלכודות ללכידה המונית. יש להתחיל את הטיפולים 5 - 3 שבועות לפני קטיף.

ריסוסי פיתיון

השיטה מומלצת בממשק הדברה משולבת בשל היותה ידידותית יותר לסביבה.

ריסוסי פיתיונות נמצאו יעילים מאד בבדיקה שנערכה בשלוש השנים האחרונות, במגוון גידולים (החל מהמשמש בתחילת העונה ועד האפרסמון בסוף העונה. (שיטה זו זולה יותר מריסוסי חיפוי). ריסוסי הפיתיון יבוצעו עם תכשירים המותרים לשימוש ע"י השירותים להגה"צ הכנת תכשירים:

"סקסס" ( לא ברור לי האם הוא מאושר לשימוש בחקלאות האורגנית ) התכשיר "סקסס" הינו תכשיר נוסף המשמש כפיתיון להדברת הזבוב. הוא מורכב מפיתיון חלבוני למשיכת הזבוב ותוספת טרייסר (ספינוזד) כחומר מדביר. התכשיר יותר ידידותי לסביבה מאשר ריסוסי חיפוי ולאחרונה קיבל רישוי במרבית גידולי הנשירים (תפוח, אפרסק, נקטרינה, משמש) ובמנגו. לא קיבל רישוי בשזיף ובאפרסמון. מומלץ לכל חקלאי להשתמש ב"סקסס" לפחות בחלקה אחת במטע. אופן ההכנה: (ההנחיות מצויינות על התוית). 100 סמ"ק לדונם המעורבב ב - 900 סמ"ק מים (1 ליטר תכשיר סקסס + 9 ליטר מים) ל - 10 דונם מטע. יש לערבב היטב את התמיסה (התכשיר בעל צמיגות ועלול לסתום את המרסס). הטיפול ניתן כריסוס פיתיון במינון הבא: 1.ריסוס בכתמים: מרססים במרסס גב, כל שורה שניה כל עץ שני, בכמות של 1 ליטר תרסיס לדונם. 2.ריסוס פס: במרסס מפוח, ופתיחת דיזה אחת אמצעית בלבד. (התכשיר אינו צורב את הפרי).

מלכודות ללכידה המונית

קיימים בשוק מספר מלכודות ללכידה המונית. במידע שאספתי מחקלאים הסתבר שמלכודות "שבתיאלי" נתנו פתרון טוב למניעת נזקים של זבוב. להלן ההנחיות לתליית מלכודות: מועד תליית המלכודות הינו חודש לפני קטיף. יש לתלות את המלכודות כך שהמלכודת תהיה משוחררת מענפים/עלים שמכסים את המלכודת. צפיפות המלכודות: 3 מלכודות לדונם. אופן התליה: כל שורה שניה, כל עץ שלישי. יש לתלות מלכודת לניטור, וכן לנטר באופן סדיר בפירות. אם מתגלית נגיעות יש לרסס להדברה. בחירת התכשיר - עפ"י מספר ימים מקטיף.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים