ויקי

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ויקי (מבוטא "ווי-קי" או Wiki באנגלית) היא שיטה לבנייה פשוטה ומהירה של מאגרי מידע ואתרי אינטרנט, בהם התוכן נכתב ונערך על ידי כלל הגולשים. מקור המילה היא בשפה של ילידי הוואי שם פירושה "מהיר". בשם ויקי מכונים גם אתרים שנוצרו בגישה זו וכן תוכנות שבאמצעותם מפעילים אתרים כאלו. אתרים אלו מכונים גם Wiki Wiki Web (כפרפרזה על WWW - World Wide Web).

ממציא הויקי הוא וורד קנינגהאם (Ward Cunningham) שיצר ב-1995 את אתר הויקי הראשון - Ward's Wiki.

שיטת הויקי משמשת להקמת מיזמים שונים, בהם אנציקלופדיות (שהמפורסמת בהן היא ויקיפדיה) ומיזמים נוספים. הויקי הגדול ביותר הוא אנציקלופדיית ויקיפדיה האנגלית, שהוקמה בינואר 2001, ויש בה כ-470,000 ערכים אנציקלופדיים (נכון לתחילת 2005). דוגמה נוספת לאתר ויקי גדול היא wiki.java.net, אתר שיתוף ידע למתכנתי שפת Java.

הפילוסופיה שעומדת מאחורי אתרי תוכן הנוצרים בשיטת הויקי כוללת מאפיינים רבים מתורת האנרכיזם שנוצרה באירופה במאה ה-19. מאפיינים אלו הם בעיקר ההנחה שאם מוסרות המגבלות המלאכותיות ונוצרת קבוצה של פרטים שווים וחופשיים לגמרי, החברים בתוכה יפעלו באופן חיובי, והקבוצה תהיה יעילה יותר מכזו שמפוקחת על ידי מספר קטן של "שליטים".

בדומה לבלוג, התפתחה גם "תרבות ויקי" המאפיינת אנשים הכותבים באתרים אלו.

תוכן עניינים

שימושים

אתרי ויקי משמשים לשני צרכים עיקריים:

שיתוף ידע בתוך קהילות או חברות

ויקי היא שיטה טובה לשיתוף ידע בקהילות שפועלות באמצעות האינטרנט או בתוך חברות מסחריות. היא מהווה אלטרנטיבה למערכות פורומים במקומות שהידע הוא גדול ומורכב והוא מוכל בדפים ולא בהודעות קצרות. חברות מסחריות רבות עושות כיום שימוש באתרי ויקי פנימיים כדי לעודד את העובדים שלהם לפרסם ולהפיץ את עבודתם.

יצירת אתרי תוכן גדולים

לשיטת הויקי יתרון גם באתרי תוכן פומביים באינטרנט המפרסמים ידע בכמויות גדולות שנמצא אצל אנשים רבים (לדוגמא אנציקלופדיה ומילון).

היתרון הגדול ביותר של יצירת תוכן באמצעות אתרי ויקי הוא המהירות שבה המידע נצבר והנייטרליות שלו. לדוגמא: ליצירת אנציקלופדית YNet בעברית נדרשו ארבע שנים שבמהלכן פעלו חמישה עורכים במשרה מלאה שהסתייעו בכותבים רבים בשכר ובאנציקלופדיה קודמת עליה הם התבססו ("האנציקלופדיה הישראלית" בהוצאת "כתר"). לאחר ארבע השנים הללו נוצרה אנציקלופדיה של כ-6,000 ערכים. ויקיפדיה העברית לעומתם הגיעה בתוך שנה לכמעט 8,000 ערכים.

הטענה הנפוצה ביותר כנגד שיטה זו, שהיא יוצרת אתרים בעלי אמינות הנמוכה מאמינותם של אתרים בהם עורכים שהם אנשי מקצוע מבקרים ובודקים את המידע. מצדדי השיטה לעומת זאת טוענים כי דווקא העובדה שאנשים רבים כותבים ובודקים את המידע היא התורמת בסופו של דבר לכך שהוא יהיה נייטרלי ומדוייק יותר מאשר מידע שנבדק על ידי מעטים, גם אם הם מומחים.

מאפיני אתרי הויקי

המאפיין הראשון והחשוב של אתרי ויקי הוא המהירות והקלות שבה כל משתמש יכול לערוך דפים בהם. ברוב האתרים לא נדרשת כל תוכנה נוספת מעבר לדפדפן אינטרנט. בדרך כלל בתוך הטקסט של דף הויקי ישנם סימנים מיוחדים להוספת קישורים, כותרות, הדגשות וכד'. ישנם אתרי ויקי הדורשים רישום מוקדם כדי שניתן יהיה לערוך דפים בהם, אחרים מנסים לעודד רישום אך לא כופים אותו (כמו ויקיפדיה) ובאחרים העריכה היא חופשית לגמרי.

אתרי ויקי כוללים בתוכם כלים כדי לפקח על תהליך העריכה וכדי לאפשר למשתמשים הקבועים לנטר את הפעילות כדי לזהות דפים שדורשים תיקון, הרחבה וכדי למנוע השחתות. המנגנון הבסיסי ביותר הוא הצגת רשימה של כל השינויים שנעשו לאחרונה בכלל הדפים. לדוגמא: ראו רשימת שינויים אחרונים בויקיפדיה העברית.

רוב אתרי ותוכנות הויקי מתבססים, כמו רוב אתרי האינטרנט על שיטת ההייפר טקסט (Hyper text) בה מקושרים מאמרים אחד לשני באמצעות מילות מפתח בגוף המאמר, כך שהניווט באתר אינו היררכי או סידרתי (כמו בספר) אלא בקפיצה ממאמר אחד לשני. אתרי ויקי בדרך כלל מרחיבים את רעיון ההייפר טקסט ומאפשרים לא רק ניווט לפי הקישורים אלא גם יצירת תוכן בעקבות קישורים. לדוגמא, בויקיפדיה, אם נוצר קישור למאמר שלא קיים, הוא נצבע באדום. לחיצה על קישור כזה תאפשר למשתמש להוסיף את המאמר.

כדי שאתרי ויקי יצליחו יש מספר תנאים בסיסיים מעבר לנושאים הטכניים:

  1. שתהיה מטרה ברורה ומוגדרת לאתר.
  2. שיתגבש גרעין של כותבים ועורכים קבועים ורצינים.
  3. שכותבים רבים, מומחים או בעלי ידע בתחום של האתר ישתתפו בכתיבה.

מיזמי ויקי

להלן רשימת המיזמים שהוקמו על ידי קרן ויקימדיה, והם פועלים באמצעות תוכנת מדיה ויקי.

רשימה מפורטת ומעודכנת יותר ניתן למצוא באתר MetaWiki.

da:WikiWiki de:Wiki eo:Vikio en:Wiki es:Wiki et:Wiki fi:Wiki fr:Wiki ja:ウィキ lb:Wiki nl:Wiki pl:Wiki simple:Wiki sv:Wiki zh:WikiWikiko:위키위키 ja:ウィキ

קהילת ויקי, שאינה קשורה לקרן ויקימדיה היא באופן_טבעי. הממשק מעט אחר, ובו חיה הקהילה שדנה בנושאי חינוך, הורות טבעית ואורח חיים אקולוגי.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים