ברוקולי

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גידול למאכל

הברוקולי יהנה ויגדל בהצלחה באדמה בעלת דרגת חומציות של 6.5 pH . ניתן להנביט זרעים במנבטה מוצלת כחודשיים לפני סוף הקייץ. זריעה ישירה בערוגות ניתן לאורך הסתיו כולו. את השתילים ניתן להעביר לערוגות לאחר חודש וחצי מאז נבטו.

עצה שימושית: גבעולים מעוצים אינם טעימים לערצבים וכך לא נאכלים על-ידם! לכן, חכו עם השתילים במנבטה עד שהתעצו

צמח ברוקולי בוגר יהנה ממעגל גידול ברדיוס 20 ס"מ. ניתן לקטוף ראשי ברוקולי (את ניצני הפרחים לפני הפריחה) לאחר 60-90 יום (בהתאם לזן) ולהמשיך עד שלא נוצרים ניצני פריחה נוספים. הברוקולי נהנה מזבל אורגני מרובה - קומפוסט / הומוס / זבל סוסים מיובש.

http://groworganic.info/wordpress/gallery/vegetables/thumbs/thumbs_broccoli_003.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Broccoli_bunches.jpg/250px-Broccoli_bunches.jpg

ראש ברוקולי בגינה (מימין) וניצני פרחי ברוקולי (תמונה מתוך הויקיפדיה)

גידול לשמירת זרעים

כל הזנים השונים של משפחת הכרוביים יפרו אחד את השני עם יגדלו זה בקרב זה! לכן, אם רוצים לשמור על טוהר של זן מסויים יש להקפיד על מרחק של 450 מ' בין הזנים השונים או לשתול בזמנים שונים או לסגור במבנה כל שהוא את אזור הגידול של הזן המוגן.

עצה: בגינות קטנות ניתן לכסות את הצמח המסויים בכלוב בזמן הפריחה ולהעביר את הכלוב לצמח מאותו מין
אך מזן שונה ביום למחרת וכך להקפיד על העברת הכלוב בין הזנים השונים עד סוף הפריחה.

יש להקפיד על מרחק (סביבת גדילה) בין הצמחים כאשר מגדלים זן מסויים לזרעים. לצמח פרחים מושלים שאינם יכולים לבצע הפריה עצמית. דבורים מפרות את פרחי הברוקולי. יש לשמור זרעים מ-6 צמחים שונים על מנת שלא לדלל את החוזק הגנטי של הזן. כאשר שומרים זרעים מברוקולי, אין קוטפים את ניצני הפרחים למאכל (ראשי הברוקולי). יש לחכות עד שאחרוני תרמילי הצמח התייבשו לפני שנאסוף מהם את הזרעים. (זרעים שנאספו מצמח בעל תרמילים ירוקים שהוצא מהקרקע והתייבש לאחר מכן, לא יגדלו לצמחים איכותיים!) את תרמילי הזרעים היבשים ניתן למולל בידים אל תוך קערה, לנפות בעזרת רוח קלה ולשמור בקופסא יבשה ואטומה לאויר ואור לשלוש שנים (רצוי לבדוק את מצב הזרעים מדי פעם)

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים