בצל

מתוך organicwiki
(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
 
(4 גרסאות ביניים של משתמש אחד אינן מוצגות)
שורה 7: שורה 7:
 
==תאור בוטאני==
 
==תאור בוטאני==
 
שייך למין Allium cepa, סוג Allium, משפחה Liliaceae, בת-מחלקה חד-פסיגיים Monocotyledoneae .
 
שייך למין Allium cepa, סוג Allium, משפחה Liliaceae, בת-מחלקה חד-פסיגיים Monocotyledoneae .
הבצל הוא צמח [[עשבוני]] [[רב שנתי]]. בעל מערכת שורשים מוגבלת. קוטרה 45 ס"מ ועומקה 65 ס"מ. חלקה הגדול נמצא בעומק 30 ס"מ הראשונים של הקרקע. במהלך הגידול השורש הראשון מתנוון ואיתו שאר השורשים לאורך הזמן. עד ההבשלה שבה מספר השורשים החדשים שנוצרים קטן ממספר השורשים שמתנאוונים. לכן יש לקיים משטר השקיה סדיר לאורך תקופת הגידול. העלים גליליים, נבובים וסירוגיים, הם עולים מגבעול קצר מאוד ותת-קרקעי. בשרור תנאי אורך יום וטמפ' נאותים, מתעבה תחילה הבסיס של העלים ומהווה את את עיקרו של הבצל. הבסיסים של נדני עלים בעלי טרפים ונדני העלים חסרי הטרפים - מעובים, נקראים גלדים. עמוד הפריחה בבצל, שאורכו 60-120 ס"מ נוצר אף הוא בהתאם לתנאי הסביבה. הוא נבוב לרוב ותפוח בחלקו התחתון. התפרחת, דמויית סוכך פשוט, מכילה 50-2000 פרחים. לזנים מסויימים מספר עמוד תפרחת. '''התפתחות הבצל''' : ברוב הזנים מפתח הצמח עלים ושורשים בימים הקצרים. עם התארכות היום והעליה בטמפרטורה מתעבים בסיסי העלים, נפסקת היווצרות עלים ושורשים חדשים. כאשר העלים צונחים ונופלים נכנס הבצל למצב מנוחה. התבצלותו והבשלתו של הצמח תלויה באורך היום ותנאי האקלים. אורך היום המינימלי להתבצלותו הוא 12-16 שעות בהתאם לזן. לטמפרטורה השפעה חשובה על התפתחות התפרחת וה[[הפרגה]]. הצמח מפתח בצל בשנת גידולו הראשונה ורק בשנה השניה, לאחר שעבר תקופה של טמפרטורה נמוכה, עולה ממנו עמוד פריחה - "הפרגה". זנים של קטנים של בצל מפריגים פחות בשנה הראשונה לגדילתם ונותנים יבול גדול יותר. אורך היום אינו מגרה ליצירת עמודי פריחה, אלא משפיע על מהירות יציאתם והתארכותם בלבד. שיעור ההפרגה עשוי לנוע משנה לשנה באותו אזור ובאותו מועד זריעה. סתיו קריר ואביב חם גורמים לאחוז הפרגה נמוך; סתיו ממוזג ואביב ארוך וקר גורמים לשיעור הפרגה גבוהה. אביב חם מאיץ את ההבשלה ומדכא את יציאת העמודים. באביב קר מתאחרת ההבשלה וחסר הגורם המדכא את הפריחה. איחסון בצלצלים בטמפרטורה גבוהה 25-28 מ"צ מדכא את ההפרגה. '''קרקע וגידול''' : הבצל יגדל באופן כללי בכל חלקי הארץ אך אזורים בעלי מיעוט גשמים יעזרו לו להתגבר על מחלת הכשותית. הבצל עולה יפה בכל סוגי הקרקעות. (לאיסוף ממוכן רצוי לגדל בקרקעות בינוניות וקלות) דורש דשנים ומים בכמויות נאותות. הבצל בררן מאוד לגבי קרקעות הנקיות מ[[באשה]]. גידולו איטי ברובו - מהסתיו עד הקיץ. אין לגדל בצל שנה אחר שנה באותו מקום מחשש לבאשה, כשותית, ריקבון בקטריאלי. מומלץ להכין בצלים במנבטה ולהעבירם למקומם בקרקע בחודשים דצמבר-ינואר. בצל מסוג "ריברסייד" זורעים בתחילת האביב בשטח שהוכן בסתיו הקודם. רצוי לגדל בצל על גדודיות (70 ס"מ בין מרכזי הגדודויות) או לפחות ע"ג ערוגה מוגבהת. למען השבחת משטר הניקוז והאיוורור לצמח אשר מערכת השורשים שלו מוגבלת. את השטח יש לדשן בדשן מלא (NPK) ובמהלך הגידול להוסיף דישון ראש של N (חנקן) (דשנים אורגנים - הומוס, קומפוסט ומיצויים למינהם). '''שתילה, השקייה ועיבוד''' מרבים את הבצל מזרעים, מבצלצלים ומשתילים. בגידול בעל - מבצלצלים, במידת גשמים פחותה משתילים. זורעים במחצית נובמבר זנים חורפיים. (גראנו ומצרי) ואין מקדימים משום חשש להפרגה. ואין מאחרים משום החורף הממשמש ובא. בינואר עד מרץ זורעים זנים קייציים (ריברסייד). באזור הערבה זורעים במחצית ספטמבר. בצלצלים ושתילים שותלים ממחצית דצמבר עד מחצית ינואר. לבצל ירוק שותלים שתילים כל השנה.  
+
הבצל הוא צמח [[עשבוני]] [[רב שנתי]]. בעל מערכת שורשים מוגבלת. קוטרה 45 ס"מ ועומקה 65 ס"מ. חלקה הגדול נמצא בעומק 30 ס"מ הראשונים של הקרקע. במהלך הגידול השורש הראשון מתנוון ואיתו שאר השורשים לאורך הזמן. עד ההבשלה שבה מספר השורשים החדשים שנוצרים קטן ממספר השורשים שמתנאוונים. לכן יש לקיים משטר השקיה סדיר לאורך תקופת הגידול. העלים גליליים, נבובים וסירוגיים, הם עולים מגבעול קצר מאוד ותת-קרקעי. בשרור תנאי אורך יום וטמפ' נאותים, מתעבה תחילה הבסיס של העלים ומהווה את את עיקרו של הבצל. הבסיסים של נדני עלים בעלי טרפים ונדני העלים חסרי הטרפים - מעובים, נקראים גלדים. עמוד הפריחה בבצל, שאורכו 60-120 ס"מ נוצר אף הוא בהתאם לתנאי הסביבה. הוא נבוב לרוב ותפוח בחלקו התחתון. התפרחת, דמויית סוכך פשוט, מכילה 50-2000 פרחים. לזנים מסויימים מספר עמוד תפרחת.  
  
 +
http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_onions_005.jpg
  
 +
[http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/onions_005.jpg להגדלה]
  
 
==תנאי גידול==
 
==תנאי גידול==
 +
'''התפתחות הבצל''' : ברוב הזנים מפתח הצמח עלים ושורשים בימים הקצרים. עם התארכות היום והעליה בטמפרטורה מתעבים בסיסי העלים, נפסקת היווצרות עלים ושורשים חדשים. כאשר העלים צונחים ונופלים נכנס הבצל למצב מנוחה. התבצלותו והבשלתו של הצמח תלויה באורך היום ותנאי האקלים. אורך היום המינימלי להתבצלותו הוא 12-16 שעות בהתאם לזן. לטמפרטורה השפעה חשובה על התפתחות התפרחת וה[[הפרגה]]. הצמח מפתח בצל בשנת גידולו הראשונה ורק בשנה השניה, לאחר שעבר תקופה של טמפרטורה נמוכה, עולה ממנו עמוד פריחה - "הפרגה". זנים של קטנים של בצל מפריגים פחות בשנה הראשונה לגדילתם ונותנים יבול גדול יותר. אורך היום אינו מגרה ליצירת עמודי פריחה, אלא משפיע על מהירות יציאתם והתארכותם בלבד. שיעור ההפרגה עשוי לנוע משנה לשנה באותו אזור ובאותו מועד זריעה. סתיו קריר ואביב חם גורמים לאחוז הפרגה נמוך; סתיו ממוזג ואביב ארוך וקר גורמים לשיעור הפרגה גבוהה. אביב חם מאיץ את ההבשלה ומדכא את יציאת העמודים. באביב קר מתאחרת ההבשלה וחסר הגורם המדכא את הפריחה. איחסון בצלצלים בטמפרטורה גבוהה 25-28 מ"צ מדכא את ההפרגה. '''קרקע וגידול''' : הבצל יגדל באופן כללי בכל חלקי הארץ אך אזורים בעלי מיעוט גשמים יעזרו לו להתגבר על מחלת הכשותית. הבצל עולה יפה בכל סוגי הקרקעות. (לאיסוף ממוכן רצוי לגדל בקרקעות בינוניות וקלות) דורש דשנים ומים בכמויות נאותות. הבצל בררן מאוד לגבי קרקעות הנקיות מ[[באשה]]. גידולו איטי ברובו - מהסתיו עד הקיץ. אין לגדל בצל שנה אחר שנה באותו מקום מחשש לבאשה, כשותית, ריקבון בקטריאלי. מומלץ להכין בצלים במנבטה ולהעבירם למקומם בקרקע בחודשים דצמבר-ינואר. בצל מסוג "ריברסייד" זורעים בתחילת האביב בשטח שהוכן בסתיו הקודם. רצוי לגדל בצל על גדודיות (70 ס"מ בין מרכזי הגדודויות) או לפחות ע"ג ערוגה מוגבהת. למען השבחת משטר הניקוז והאיוורור לצמח אשר מערכת השורשים שלו מוגבלת. את השטח יש לדשן בדשן מלא (NPK) ובמהלך הגידול להוסיף דישון ראש של N (חנקן) (דשנים אורגנים - הומוס, קומפוסט ומיצויים למינהם). '''שתילה, השקייה ועיבוד''' מרבים את הבצל מזרעים, מבצלצלים ומשתילים. בגידול בעל - מבצלצלים, במידת גשמים פחותה משתילים. זורעים במחצית נובמבר זנים חורפיים. (גראנו ומצרי) ואין מקדימים משום חשש להפרגה. ואין מאחרים משום החורף הממשמש ובא. בינואר עד מרץ זורעים זנים קייציים (ריברסייד). באזור הערבה זורעים במחצית ספטמבר. בצלצלים ושתילים שותלים ממחצית דצמבר עד מחצית ינואר. לבצל ירוק שותלים שתילים כל השנה.
 +
הבצלצלים הם בצלים ננסיים עקב זריעה צפופה ומאוחרת. רצוי להכין שתילים במנבטה כ- 60-70 יום לפני השתילה. גודל שתיל רצוי הוא בעובי עיפרון. בשתילים קטנים מכך יש חשש לתמותה. גידול משתילים עדיף על זריעה במקום ודילול. יש להקפיד על בית שורשים לח במשך הגידול.
 +
 
 +
===זריעה ושתילה===
 +
זני חורפיים - גראני/מצרי זורעים במחצית השנייה של חודש נובמבר. זנים קייציים - ריברסייד זורעים מינואר עד מרץ. שתילים ובצלצלים ניתן לשתול מסוף חודש דצמבר עד סוף חודש ינואר. בצל ירוק ניתן לשתול כל השנה.
 +
זריעה מאוחרת - פברואר עד מרץ או זריעה צפופה יוצרת בצלצלים.
 +
זורעים במשתלה (מנבטה) 60-70 יום לפני השתילה בשדה (בערוגות) בחודשים אוקטובר עד דצמבר.
 +
 
==מחלות==
 
==מחלות==
==גידול משולב==
+
'''זבוב הבצל''' - פוגע בצמח בכל אזורי הארץ, פרט לאזור הערבה ועין גדי. בסתיו ובחורף המוקדם. הרימות נוברות בצמח ומכרסמות את העלים.
 +
'''[[תריפס הטבק]]''' - פגיעתו באביב ובקיץ ניכרת בכתמי כסף קטנים ע"ג העלים. החרק מקנן בגבעול המדומה של הצמח. מוצץ את מוהל התא.
 +
'''[[נימטודות]]''' - המזיק זעיר כתולעת ואינו נראה לעין. פגיעתו ניכרת בתחילת הגידול. הצצת הצמחים מתעכבת והנבטים והשתילים מתעוותים לצורות חולניות. גורם להתייבשות קצוות העלים ורביצתם.
 +
'''[[כשותית]]''' - המחלה גורמת ליבול נמוך עקב פגיעתה בהתייבשות העלים. עיוות ההבשלה ופגיעה בכושר האיחסון. תקופת המחלה דצמבר - מאי. התפשטותה מהירה מאוד עקב רטיבות העלים בגשם, מטללים או ערפילים.
 +
'''[[חלפת]]''' - מחלה הפוגעת בעלי הצמח ובעמודי הפריחה. כתמי ארגמן הם סימנים המאפיינים את המחלה. נפוצה באביב ובקיץ. תפוצת המחלה בכל אזורי הארץ.
 +
'''רקבון הצוור''' - מתחילה בצוור הצמח ולאחר מיכן פוגעת בבצל עצמו בזמן האיחסון.
 +
 
 +
==איסוף ואיחסון==
 +
התרככות צוור הבצל והצהבת קצוות העלים מבשרות את התקרבות מועד הבשלת הבצל. חומרי המזון נודדים מן העלים לבצל. רקמת נדני העלים מתרוקנת ומצטמקת, הגבעול המדומה צונח ונופל. תהליך ההבשלה איטי בזנים של הפריה חופשית ומהיר בזני מכלוא. בצל יבש נאסף בהבשלה כמעט מלאה. שאר הבצלים נאספים בשלבים מוקדמים לפי הצורך. ניתן לשמור ולאחסן בצל בקרור לתקופות זמן ארוכות.
 +
 
 +
==השבחה ושמירת זרעים==
 +
לבצל תכונה של עקרות זכרית המקלה על השבחת הזנים השונים ובררת תכונות גנטיות בייתר קלות - כאשר מגדלים זני מכלוא. עבודת טיפוח הזן המבוקש של הבצל היא ממושכת בשל אופיו הדו שנתי ובשל ערב-רב צרופי התכונות המצויות בבצל.
 +
 
 +
הבצל רב-שנתי ולכן יפרח בשנה השניה לגידולו (לאחר החורף). הפריה מוצלבת מתבצעת ע"י חרקים. יש לבודד זנים שונים כ-460מ כדי לשמור על טוהר הזן. הזרעים יחזיקו מעמד שנה אחת בתנאי איחסון של יובש וחושך. כדי למנוע הדרדרות והידלדלות גנטית יש לשמור ולערבב זרעים משני צמחים לפחות. יש לקטוף את הפריחה עם הזרעים לאחר שאחדים התייבשו והחלו ליפול ולהעביר אותם להתייבשות סופית במקום מוצל לכשלושה שבועות.
 +
 
 +
===כאשר מגדלים בצל בשיטה של [[גידול משולב]]===
 +
מומלץ לשתול בצל בצמוד ל: [[סלק]], [[גזר]], [[סלרי]], [[צנון]], [[קולורבי]], [[כרישה]], [[חסה]], [[פלפל]], [[קישוא]], [[תות-שדה]], [[עגבניה]], [[לפת]].<br>
 +
יש להימנע מגידול בצל בצמוד ל: [[אפונה]], [[כרובית]], [[כרוב]], [[שעועית]], [[אספרגוס]].
 +
 
 
==מידע נוסף==
 
==מידע נוסף==
 +
* מידע נוסף על [http://www.gamnon.net/AG-NewHerbal/Herbs02-Bet/Heb-Spices-Bet-Onion.htm תכונותיו השונות של הבצל] מתוך האתר של אמנון גלס
 +
* [http://vegetablemdonline.ppath.cornell.edu/factsheets/Onions_List.htm מחלות] של צמח הבצל
 +
* הערך [http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%A6%D7%9C_%D7%94%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%94 בצל בויקיפדיה] העברית
 +
* [http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/selectnewpest.onion-and-garlic.html מזיקים, מחלות] והטיפול בהם (באנגלית)
 +
* [http://www.tinkersgardens.com/vegetables/onions.asp כיצד מגדלים בצל] באנגלית
 +
* [http://botanical.com/botanical/mgmh/o/onion-07.html מידע בוטאני] על הבצל
 +
* עלון חובזה בנושא [http://chubeza.com/newsletter/?cat=48 בצל]
 +
* מאמר מעניין ביותר על [http://www.iff.co.il/yerek/men.yerek.htm?page=http://www.iff.co.il/yerek/meida/mivzak/sde_hadracha/060108_hadraha.htm מזיקים ומחלות בבצל] (ארגון מגדלי ירקות) נא להתעלם מההמלצות לשימוש בחומרי הדברה שונים המופיעים במאמר!!!

גרסה אחרונה מתאריך 09:43, 13 בינואר 2008

עברית - בצל , אנגלית - onion , ברוסית - ziboulia 

תוכן עניינים

היסטוריה

מוצא בצל-הגינה הוא, כניראה, בתחום איראן, מערב פאקיסטאן עד אזור ההרים צפונה משם. ספק אם קיימים קיום זני בר שלו. רוב החוקרים מסכימים שבעבר אזור הגדילה שלו השתרע ממערב לסין, בין המדבריות שממזרח לים הכספי. מצויות עדויות היסטוריות המראות על שימושו בפולחן, חניטה מצרית, רפואה וחשיבותו כמזון. ביוון העתיקה השתמשו בבצל לחיזוק הראיה ולגירוי התאבון. באירופה השתמשו בבצל לבישו כבר בימי הביניים. בתנך מוזכר הבצל בתקופת יציאת מצריים, בימי בית שני, במשנה ובתלמוד. חשיבות וניצול : מבחינת ערך מזוני, נמצא הבצל כאחד היעילים ביותר. החלק האכיל הוא הגלדים והעלים המעובים והירוקים היוצאים ממנו. משמש למאכל חי, מבושל ומיובש. נצרך באופן קבוע לאורך השנה כולה. רוב היבול נאסף בחודשי הקייץ ועומד באחסון עד חודשי הסתיו. הבצל גדל ברובו בשלחין. ניתן לשמור אותו באדמה למספר שבועות לאחר שהגיע להבשלה.

תאור בוטאני

שייך למין Allium cepa, סוג Allium, משפחה Liliaceae, בת-מחלקה חד-פסיגיים Monocotyledoneae . הבצל הוא צמח עשבוני רב שנתי. בעל מערכת שורשים מוגבלת. קוטרה 45 ס"מ ועומקה 65 ס"מ. חלקה הגדול נמצא בעומק 30 ס"מ הראשונים של הקרקע. במהלך הגידול השורש הראשון מתנוון ואיתו שאר השורשים לאורך הזמן. עד ההבשלה שבה מספר השורשים החדשים שנוצרים קטן ממספר השורשים שמתנאוונים. לכן יש לקיים משטר השקיה סדיר לאורך תקופת הגידול. העלים גליליים, נבובים וסירוגיים, הם עולים מגבעול קצר מאוד ותת-קרקעי. בשרור תנאי אורך יום וטמפ' נאותים, מתעבה תחילה הבסיס של העלים ומהווה את את עיקרו של הבצל. הבסיסים של נדני עלים בעלי טרפים ונדני העלים חסרי הטרפים - מעובים, נקראים גלדים. עמוד הפריחה בבצל, שאורכו 60-120 ס"מ נוצר אף הוא בהתאם לתנאי הסביבה. הוא נבוב לרוב ותפוח בחלקו התחתון. התפרחת, דמויית סוכך פשוט, מכילה 50-2000 פרחים. לזנים מסויימים מספר עמוד תפרחת.

http://groworganic.info/wordpress/gallery/harvest/thumbs/thumbs_onions_005.jpg

להגדלה

תנאי גידול

התפתחות הבצל : ברוב הזנים מפתח הצמח עלים ושורשים בימים הקצרים. עם התארכות היום והעליה בטמפרטורה מתעבים בסיסי העלים, נפסקת היווצרות עלים ושורשים חדשים. כאשר העלים צונחים ונופלים נכנס הבצל למצב מנוחה. התבצלותו והבשלתו של הצמח תלויה באורך היום ותנאי האקלים. אורך היום המינימלי להתבצלותו הוא 12-16 שעות בהתאם לזן. לטמפרטורה השפעה חשובה על התפתחות התפרחת וההפרגה. הצמח מפתח בצל בשנת גידולו הראשונה ורק בשנה השניה, לאחר שעבר תקופה של טמפרטורה נמוכה, עולה ממנו עמוד פריחה - "הפרגה". זנים של קטנים של בצל מפריגים פחות בשנה הראשונה לגדילתם ונותנים יבול גדול יותר. אורך היום אינו מגרה ליצירת עמודי פריחה, אלא משפיע על מהירות יציאתם והתארכותם בלבד. שיעור ההפרגה עשוי לנוע משנה לשנה באותו אזור ובאותו מועד זריעה. סתיו קריר ואביב חם גורמים לאחוז הפרגה נמוך; סתיו ממוזג ואביב ארוך וקר גורמים לשיעור הפרגה גבוהה. אביב חם מאיץ את ההבשלה ומדכא את יציאת העמודים. באביב קר מתאחרת ההבשלה וחסר הגורם המדכא את הפריחה. איחסון בצלצלים בטמפרטורה גבוהה 25-28 מ"צ מדכא את ההפרגה. קרקע וגידול : הבצל יגדל באופן כללי בכל חלקי הארץ אך אזורים בעלי מיעוט גשמים יעזרו לו להתגבר על מחלת הכשותית. הבצל עולה יפה בכל סוגי הקרקעות. (לאיסוף ממוכן רצוי לגדל בקרקעות בינוניות וקלות) דורש דשנים ומים בכמויות נאותות. הבצל בררן מאוד לגבי קרקעות הנקיות מבאשה. גידולו איטי ברובו - מהסתיו עד הקיץ. אין לגדל בצל שנה אחר שנה באותו מקום מחשש לבאשה, כשותית, ריקבון בקטריאלי. מומלץ להכין בצלים במנבטה ולהעבירם למקומם בקרקע בחודשים דצמבר-ינואר. בצל מסוג "ריברסייד" זורעים בתחילת האביב בשטח שהוכן בסתיו הקודם. רצוי לגדל בצל על גדודיות (70 ס"מ בין מרכזי הגדודויות) או לפחות ע"ג ערוגה מוגבהת. למען השבחת משטר הניקוז והאיוורור לצמח אשר מערכת השורשים שלו מוגבלת. את השטח יש לדשן בדשן מלא (NPK) ובמהלך הגידול להוסיף דישון ראש של N (חנקן) (דשנים אורגנים - הומוס, קומפוסט ומיצויים למינהם). שתילה, השקייה ועיבוד מרבים את הבצל מזרעים, מבצלצלים ומשתילים. בגידול בעל - מבצלצלים, במידת גשמים פחותה משתילים. זורעים במחצית נובמבר זנים חורפיים. (גראנו ומצרי) ואין מקדימים משום חשש להפרגה. ואין מאחרים משום החורף הממשמש ובא. בינואר עד מרץ זורעים זנים קייציים (ריברסייד). באזור הערבה זורעים במחצית ספטמבר. בצלצלים ושתילים שותלים ממחצית דצמבר עד מחצית ינואר. לבצל ירוק שותלים שתילים כל השנה. הבצלצלים הם בצלים ננסיים עקב זריעה צפופה ומאוחרת. רצוי להכין שתילים במנבטה כ- 60-70 יום לפני השתילה. גודל שתיל רצוי הוא בעובי עיפרון. בשתילים קטנים מכך יש חשש לתמותה. גידול משתילים עדיף על זריעה במקום ודילול. יש להקפיד על בית שורשים לח במשך הגידול.

זריעה ושתילה

זני חורפיים - גראני/מצרי זורעים במחצית השנייה של חודש נובמבר. זנים קייציים - ריברסייד זורעים מינואר עד מרץ. שתילים ובצלצלים ניתן לשתול מסוף חודש דצמבר עד סוף חודש ינואר. בצל ירוק ניתן לשתול כל השנה.

זריעה מאוחרת - פברואר עד מרץ או זריעה צפופה יוצרת בצלצלים.

זורעים במשתלה (מנבטה) 60-70 יום לפני השתילה בשדה (בערוגות) בחודשים אוקטובר עד דצמבר.

מחלות

זבוב הבצל - פוגע בצמח בכל אזורי הארץ, פרט לאזור הערבה ועין גדי. בסתיו ובחורף המוקדם. הרימות נוברות בצמח ומכרסמות את העלים. תריפס הטבק - פגיעתו באביב ובקיץ ניכרת בכתמי כסף קטנים ע"ג העלים. החרק מקנן בגבעול המדומה של הצמח. מוצץ את מוהל התא. נימטודות - המזיק זעיר כתולעת ואינו נראה לעין. פגיעתו ניכרת בתחילת הגידול. הצצת הצמחים מתעכבת והנבטים והשתילים מתעוותים לצורות חולניות. גורם להתייבשות קצוות העלים ורביצתם. כשותית - המחלה גורמת ליבול נמוך עקב פגיעתה בהתייבשות העלים. עיוות ההבשלה ופגיעה בכושר האיחסון. תקופת המחלה דצמבר - מאי. התפשטותה מהירה מאוד עקב רטיבות העלים בגשם, מטללים או ערפילים. חלפת - מחלה הפוגעת בעלי הצמח ובעמודי הפריחה. כתמי ארגמן הם סימנים המאפיינים את המחלה. נפוצה באביב ובקיץ. תפוצת המחלה בכל אזורי הארץ. רקבון הצוור - מתחילה בצוור הצמח ולאחר מיכן פוגעת בבצל עצמו בזמן האיחסון.

איסוף ואיחסון

התרככות צוור הבצל והצהבת קצוות העלים מבשרות את התקרבות מועד הבשלת הבצל. חומרי המזון נודדים מן העלים לבצל. רקמת נדני העלים מתרוקנת ומצטמקת, הגבעול המדומה צונח ונופל. תהליך ההבשלה איטי בזנים של הפריה חופשית ומהיר בזני מכלוא. בצל יבש נאסף בהבשלה כמעט מלאה. שאר הבצלים נאספים בשלבים מוקדמים לפי הצורך. ניתן לשמור ולאחסן בצל בקרור לתקופות זמן ארוכות.

השבחה ושמירת זרעים

לבצל תכונה של עקרות זכרית המקלה על השבחת הזנים השונים ובררת תכונות גנטיות בייתר קלות - כאשר מגדלים זני מכלוא. עבודת טיפוח הזן המבוקש של הבצל היא ממושכת בשל אופיו הדו שנתי ובשל ערב-רב צרופי התכונות המצויות בבצל.

הבצל רב-שנתי ולכן יפרח בשנה השניה לגידולו (לאחר החורף). הפריה מוצלבת מתבצעת ע"י חרקים. יש לבודד זנים שונים כ-460מ כדי לשמור על טוהר הזן. הזרעים יחזיקו מעמד שנה אחת בתנאי איחסון של יובש וחושך. כדי למנוע הדרדרות והידלדלות גנטית יש לשמור ולערבב זרעים משני צמחים לפחות. יש לקטוף את הפריחה עם הזרעים לאחר שאחדים התייבשו והחלו ליפול ולהעביר אותם להתייבשות סופית במקום מוצל לכשלושה שבועות.

כאשר מגדלים בצל בשיטה של גידול משולב

מומלץ לשתול בצל בצמוד ל: סלק, גזר, סלרי, צנון, קולורבי, כרישה, חסה, פלפל, קישוא, תות-שדה, עגבניה, לפת.
יש להימנע מגידול בצל בצמוד ל: אפונה, כרובית, כרוב, שעועית, אספרגוס.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים