אבטיח

מתוך organicwiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבטיח - עברית , בטיח - ערבית , WaterMelon - אנגלית

אבטיח (Citrullus lanatus) הוא סוג של צמח שרוע חד-שנתי ממשפחת הדלועיים שפירותיו משמשים למאכל. במשפחה זו יש 4 מינים.

http://www.groworganic.info/gallery/harvesting/thumbs/DCP_3124.JPG.jpg

גידול למאכל

אבטיח יהנה לגדול באדמה בדרגות חומציות שבין 6-7 pH . אדמה חולית או אדמה חומה מלאה בחומר אורגני. את זרעי האבטיח זורעים באדמה שהתחממה באביב. (זרעים לא ינבטו בטמפרטורת אדמה קרה, לכן אין צורך למהר) צמח האבטיח נהנה משמש מרובה, מים וחומר אורגני רב (דשן) באדמה בה הוא גדל. מומלץ להרטיב את הזרעים ולהשרותם במים כדי להבטיח נביטה או לזרוע מספר זרעים בקבוצה ולדלל את השתילים שגדלו מאוחר יותר. מומלץ לשמור על מרחק של 1.5 מטר בין צמח לצמח כאשר מגדלים בשורה. רוב הפרחים מתנוונים לאחר פריחתם, ורק מעטים חונטים פרי. בזמן הגידול, אוהב האבטיח כמויות מים גדולות. מומלץ על השקיה בטפטפות כדי שלא להרטיב את העלווה הרגישה למחלות ופטריות עלים למינהן. ניתן לכסות את השתילים הצעירים במנהרות של רשתות ביולוגיות למניעה של מזיקים (חרקים) אך חשוב לפתוח את הכיסוי כאשר מתחילים להופיע פרחים (כדי שתוכל להתבצע האבקה) חיפוי האדמה באזור השתיל הצעיר תעזור ותמנע התייבשות בחום הקייץ הגדול, עד שהצמח יגדל עלים גדול בעצמו.

גידול לשמירת זרעים

מלון לא יבצע הכלאה עם אבטיח (Citrullus vulgaris)! אין חשש לזרוע אותם אחד ליד השני :-) כדי לשמור על טוהר הזן כאשר מגדלים יותר מזן אחד בגינה, יש להרחיק את הזנים אחד מהשני לפחות כ- 800מ' למנוע הפריה הדדית (מקצוענים יכולים לגדל זנים שונים צמודים בשיטה של הפריה מבוקרת ידנית)

לצמח האבטיח פרחים זכרים ונקביים. את הפרחים הנקביים ניתן לזהות לפי "כדור" האבטיח הקטן המצוי מתחת לפרח. ראשית פורחים הפרחים הנקביים, אחר כך הנקביים והזכריים במקביל ולבסוף הזכריים בלבד. הפריה פתוחה ע"י חרקים מתבצעת כאשר הפרחים הזכריים והנקביים פורחים במקביל (על אותו צמח או צמחים שונים מאותו זן)

אין בעיה של דילול המטען הגנטי בין דור לדור. כך שניתן לשמור זרעים מצמח אחד בלבד. כאשר האבטיח בשל לאכילה הוא גם בשל לשמירת הזרעים שבו. יש להקפיד, שהאבטיח הבשיל והזרעים בו התקשו (בדרך כלל, הופכים צבעם לחום שחור). את הזרעים שחילצנו מהאבטיח (לאחר שנהננו ממנו) יש לשטוף במים ולייבש. לאחר מכן לאחסן בקופסא אטומה לאור ויבשה המונחת במקום מוצל.

מידע נוסף

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים